Intensywny barszcz czerwony na wigilię
łatwe
636 osób zapisało

Składniki
3 kilogramy
1 kilogram
500 gramów
300 gramów
200 gramów
200 gramów
200 gramów
1 opakowanie
0.5 opakowania
8 listki
1 opakowanie
0.5 szklanki
2 sztuki
3 łyżki
4 łyżki
20 gramów
Przygotowanie krok po kroku
Krok 1
Obierz buraki i warzywa, pokrój je drobno. Jabłka tylko umyj, nie obieraj, również rozdrobnij. Z pokrojonych buraków odłóż do miski około 1 kg. Z główek czosnku usuń wierzchnią skorupę, czosnku nie obieraj, ale w miarę możliwości rozdrobnij na poszczególne ząbki.

Krok 2
Warzywa, jabłka, grzyby, czosnek i buraki zalej około 7 l wody, dodaj ocet, cukier i sól. Barszcz gotuj na wolnym ogniu około 2 -3 godziny, po tym czasie wywar odstaw w chłodne miejsce do wystudzenia (np. na balkon).

Krok 3
Na drugi dzień barszcz przecedź, dodaj pozostałe buraki i przyprawy, zacznij gotowanie na nowo, tym razem barszcz gotuj tylko około 40 minut.

Krok 4
Na koniec zupę przecedź jeszcze raz, najlepiej przez gazę. Czysty wywar dopraw do smaku solą, cukrem i octem, możesz także dodać kilka świeżo przeciętych na pół ząbków czosnku.


Dobra rada:
Dobrym pomysłem jest dodanie wędzonych śliwek do gotującego się barszczu.
Przepisy w Waszym wykonaniu

łatwe
Dzisiaj zabieramy się za grillowanie najszlachetniejszych kawałków wołowiny – steków. Jak je przygotować, jak sprawdzić stopień wysmażenia i czym się różni t-bone od rostbefu – o tym przeczytacie w moim nowym wpisie. Po pierwsze – steki grillujemy na dobrze rozgrzanym grillu, bez przykrycia. Wysoka temperatura sprawia, że białko na powierzchni mięsa szybko się ścina i zabezpiecza stek przed utratą soków.
Czytaj więcejW sezonie na świeże warzywa zastanawiacie się, jak przygotować białe szparagi, żeby cieszyć się ich wykwintnym smakiem i luksusowym charakterem? Sprawdźcie, jak przyrządzić białe szparagi, żeby rozpływały się w ustach.
Czytaj więcejPolecane przepisy
Inne przepisy
Intensywny barszcz czerwony na wigilię
Przygotowując tradycyjną kolację wigilijną, nie możecie pominąć co najmniej kilku potraw, które stanowią prawdziwy świąteczny kanon. Jedną z nich jest barszcz czerwony. Zupa ta opiera się jedynie na składnikach roślinnych, a niepowtarzalny aromat zawdzięcza dużej liczbie warzyw oraz jabłkom i grzybom. Wystarczy dodać kilka uszek, aby stworzyć wyjątkowy, świąteczny klimat. Pamiętajcie, że sekretem tej barszczu czerwonego na wigilię jest wolne gotowanie warzyw – zupa będzie więc gotowa po około 3 godzinach. Warto zatem przygotować danie wcześniej, aby wywar nabrał wyrazistego smaku i intensywnego koloru.
Dla kogo?
Dla każdego zwolennika świątecznej tradycji.
Na jaką okazję?
Przede wszystkim na uroczystą kolację wigilijną.
Czy wiesz, że?
Barszcz czerwony, zgodnie ze świąteczną tradycją, stanowi jedną z dwunastu potraw, jakie powinny znaleźć się na wigilijnym stole. W niektórych regionach kraju zupę serwuje się z ugotowaną białą fasolą.
Dla urozmaicenia:
Wędzone śliwki, dodane do gotującego się barszczu, wzbogacą jego aromat.