
Składniki
zakwas:
7 sztuk
50 dekagramów
zupa:
1 sztuka
1 sztuka
2 sztuki
5 ziaren
6 ziaren
2 ziarna
1 sztuka
3 sztuki
4 łyżki
Przygotowanie krok po kroku
Krok 1
Zakwas: buraki obierz i pokrój w plasterki, chleb pokrój w cienkie kromki.

Krok 2
Układaj je na zmianę w kamionkowym garnku lub dużym słoju. Zalej przegotowaną i ostudzoną wodą (wody powinno być tyle, aby przykryła składniki). Naczynie z zakwasem odstaw na 2 - 3 godziny w ciepłe, zaciszne miejsce, następnie dobrze wymieszaj i przykryj podwójnie złożoną gazą. Odstaw w ciepłe miejsce na 2-3 dni.

Krok 3
Zupa: gotowy zakwas przecedź przez gęste sitko.

Krok 4
Włoszczyznę poszatkuj.

Krok 5
Dodaj bulionetkę Knorr, przyprawy i umyte suszone grzybki. Zalej wodą i gotuj 20 min. Przecedź i ostudź.

Krok 6
Buraki obierz i zetrzyj na tarce z małymi otworami.

Krok 7
Zalej przygotowanym wywarem i zagotuj na maleńkim ogniu. Przecedź, wymieszaj z zakwasem i sokiem wiśniowym, spróbuj potrawę, ewentualnie dopraw.

- Odpowiedz
Przepisy w Waszym wykonaniu
Robienie przetworów jest najprostszym i zdecydowanie najsmaczniejszym sposobem na to, by zachować smaki wiosny, lata i jesieni na dłużej. Można robić setki zdjęć krajobrazów, by cieszyć nimi oko w sezonie zimowym, ale to smaczny posiłek pozwoli w pełni poczuć atmosferę cieplejszych miesięcy.
Czytaj więcejCukinia to pyszne warzywo, które zyskało swą popularność ze względu na dostępność i łatwość wykorzystania w kuchni. I choć sezon na cukinie zaczyna się w sierpniu i trwa do końca lata, to jej smakiem możecie delektować się cały rok.
Czytaj więcejPolecane przepisy
Inne przepisy
Barszcz na zakwasie
Jeśli szukasz idealnej potrawy na niedzielny lub świąteczny obiad, koniecznie przygotuj barszcz wileński. Sekret dobrej zupy tkwi w zakwasie, który wykonasz na bazie obranych buraków i kromek chleba. Ułożone warstwowo składniki zalej przegotowaną i przestudzoną wodą. Pamiętaj, że naczynie z gotowym zakwasem powinno poleżeć kilka godzin w ciepłym miejscu. Zanim przystąpisz do przygotowania zupy, gotowy zakwas przecedź przez gęste sito. Następnie bulionetkę, porcję włoszczyzny i suszone grzyby zalej wodą i zagotuj. Na koniec dodaj do wywaru starte buraki, a całość wymieszaj z zakwasem oraz sokiem z wiśni (ewentualnie możesz sok wiśniowy zastąpić sokiem z czerwonych porzeczek lub użyć gotowej zaprawy buraczanej). Jeśli chcesz jeszcze bardziej podkreślić smak dania, dodaj do niego aromatyczne przyprawy, np. świeżo mielony pieprz, ziele angielskie czy liść laurowy. Jako dodatek do barszczu doskonale sprawdzą się kruche pierożki. Już teraz pobierz listę składników i do dzieła. Życzymy smacznego.