Jakie przyprawy do barszczu czerwonego? Czym doprawić tę zupę wigilijną?
Barszcz czerwony to potrawa, którą kochają miliony Polaków. Zakorzeniła się w naszej świadomości przede wszystkim jako potrawa wigilijna, lecz to nie jedyne jej przeznaczenie. Chętnie wybieramy ją również jako dodatek do takich dań jak paszteciki czy krokiety. Co sprawia, że smak wigilijnego barszczu jest aż tak wyjątkowy? Jak doprawić barszcz czerwony wigilijny, by wydobyć z niego to, co najlepsze?
Czy przyprawy w barszczu czerwonym odgrywają ważną rolę?
Obserwując babcię lub mamę przygotowujące barszcz czerwony na Wigilię, z pewnością zauważyliście, że jego podstawą jej zakwas buraczany. To on nadaje mu lekko kwaśny smak oraz piękny rubinowy kolor.
Jednak charakter barszczu świątecznego to nie tylko zakwas. Kluczową rolę odgrywają w nim bowiem przyprawy. To od nich pochodzi ten lekko pikantny i głęboki smak. Więc jakich przypraw do barszczu czerwonego warto użyć?
Czym doprawić barszcz czerwony?
Oczywiście barszcz czerwony, tak jak każdą inną zupę, można przyprawić według własnego uznania. Każdy z nas ma bowiem własne preferencje i smaki, które kocha. Jednak istnieje kilka wręcz kanonicznych przypraw, bez których ta zupa nie może się obejść. Czym doprawić barszcz wigilijny, by uzyskać najlepszy efekt? O to najważniejsze przyprawy:
Majeranek
Jest to jedna z najczęściej stosowanych przypraw. Wykorzystywana jest przede wszystkim do dań kuchni polskiej. Nie stronią od niego również kucharze całego basenu Morza Śródziemnego.
Czosnek
Do barszczu czerwonego można użyć zarówno czosnku surowego, jak i suszonego. W obu tych wersjach jest to idealny dodatek, który szczególnie wpływa na walory smakowe zupy.
Sól i czarny pieprz
Przyprawy, których nie trzeba nikomu przedstawiać. To one nadają zupie oczekiwanej głębi oraz charakterystycznej pikantności.
Ziele angielskie
To jedna z popularniejszych przypraw, bez której nie może obejść się żadna zupa. Jej cechą charakterystyczną jest to, że łączy w sobie smaki wielu innych przypraw. Nie bez przyczyny w Anglii nosi nazwę allspice. Można w niej wyczuć aromaty goździków, gałki muszkatołowej i cynamonu i wielu innych roślin.
Liść laurowy
Utarło się, że liście laurowe dodawane są do większości potraw w parze z zielem angielskim. Suszony liść laurowy charakteryzuje się bardzo przyjemnym smakiem i korzenno-gorzkim zapachem.
Oprócz tych czterech najważniejszych dodatków Polacy do barszczu czerwonego dodają również inne przyprawy. Wiele osób chętnie dodaje między innymi kminek, sok z cytryny, cukier czy lubczyk, a także ocet.
Jak doprawić barszcz czerwony wigilijny?
Gotowanie barszczu czerwonego to sztuka. Robiąc go, należy pamiętać o kilku ważnych zasadach. Jedna z nich tyczy się właśnie przypraw. Doprawiając barszcz czerwony, nie należy wrzucać wszystkiego od razu. Na początku do gotujących się warzyw dodajemy ziele angielskie, ziarna pieprzu i liście laurowe. W trakcie gotowania można dodać majeranek i czosnek. Na sam koniec po odcedzeniu warzyw barszcz powinno się posolić, ewentualnie dodać szczyptę cukru. Dla uzyskania wyraźniejszego smaku, do gotowego barszczu warto dodać odrobinę octu, soku z cytryny lub zakwasu buraczanego.
Bożonarodzeniowe świętowanie z Przepisy.pl!
Barszcz czerwony nie jest trudną w przygotowaniu potrawą. Wiedząc, jaki doprawić barszcz czerwony spokojnie dacie radę go przygotować. Sprawdźcie przepisy na Wigilię i święta, aby przygotować pełne smaków i zapachów dania. Na Waszym stole nie może zabraknąć wigilijnych pierogów w delikatnym cieście, a także tatara z łososia wędzonego z warzywami. Po świątecznym obiedzie dopełnieniem kawy lub herbaty będzie zachwycająca Pani Walewska. Razem z Przepisy.pl wypełnijcie swoje domy świątecznymi aromatami!
Komentarze (0)