Składniki
makowiec:
400 gramów
100 gramów
5 sztuk
1 szklanka
0.5 łyżeczki
60 gramów
20 gramów
1 szczypta
lukier:
100 gramów
0.5 sztuki
Przygotowanie krok po kroku
Krok 1
Mak wsypujemy do garnka. Zalewamy wodą i gotujemy przez 20 minut. Ugotowany mak studzimy, odcedzamy i mielimy w maszynce 2 razy.
Krok 2
Masło ucieramy z cukrem. Dodajemy stopniowo żółtka.
Krok 3
Dodajemy zmielony mak, proszek do pieczenia, żurawinę i migdały. Mieszamy.
Krok 4
Białka ubijamy na sztywno ze szczyptą soli. Dodajemy do masy makowej, delikatnie mieszamy.
Krok 5
Piekarnik nagrzewamy do 100 stopni. Tortownicę wykładamy papierem do pieczenia. Masę przekładamy do tortownicy. Wkładamy makowiec do piekarnika, zwiększamy temperaturę do 180 stopni. Pieczemy przez ok.. 45 minut. Studzimy w piekarniku.
Krok 6
Wyciskamy sok z cytryny. Cukier puder krótko miksujemy z sokiem z cytryny. Polewamy makowiec.
- Odpowiedz
- Odpowiedz
- Odpowiedz
- Odpowiedz
Przepisy w Waszym wykonaniu
Robienie przetworów jest najprostszym i zdecydowanie najsmaczniejszym sposobem na to, by zachować smaki wiosny, lata i jesieni na dłużej. Można robić setki zdjęć krajobrazów, by cieszyć nimi oko w sezonie zimowym, ale to smaczny posiłek pozwoli w pełni poczuć atmosferę cieplejszych miesięcy. Przygotowanie słoików ze smakowitą zawartością musi obejmować patenty, które pozwolą zachować świeżość przetworów. Jednym z najmniej kłopotliwych sposobów jest pasteryzowanie słoików w piekarniku.
Czytaj więcejDobry przepis na ciasto naleśnikowe powinien znaleźć się w notatniku każdego kucharza. Dzięki niemu możliwe jest zrobienie nie tylko ulubionych placków z owocami, które wyśmienicie smakują podczas podwieczorku, ale także przygotowanie krokietów. Nie powinny kojarzyć się wyłącznie z przyjęciami weselnymi! Jak zrobić naleśniki na krokiety? To proste, pod warunkiem, że przestrzega się podstawowych zasad kuchennych.
Czytaj więcejZobacz również
Polecane przepisy
Inne przepisy
Makowiec z lukrem
Gdy mowa o przepisie na makowiec z lukrem, w głowach zaczynają rozbrzmiewać dźwięki popularnych kolęd, a myśli wędrują w stronę uroczystych spotkań przy stole w czasie Bożego Narodzenia. W wielu domach przygotowanie smacznego ciasta jest tradycją przekazywaną z pokolenia na pokolenie. Sprawdźcie nasz przepis na makowiec, który zawsze się udaje.
Dla kogo?
Mogłoby się wydawać, że makowiec tradycyjny uda się tylko doświadczonemu cukiernikowi. Nic bardziej mylnego! Nasz przepis na makowiec z lukrem jest naprawdę nieskomplikowany – sprosta mu nawet amator kulinarny. Wystarczy podążać za wskazówkami krok po kroku, by uzyskać wyśmienity efekt końcowy. Jeśli jesteś fanem makowca, przepis na makowiec, który zawsze się udaje, jest dla Ciebie – niezależnie od stopnia doświadczenia w cukierniczych wypiekach!
Na jaką okazję?
Nic nie smakuje tak dobrze po świątecznym obiedzie, jak tradycyjny makowiec z idealnym lukrem. To ciasto pasuje doskonale do wszystkich ważnych uroczystości, ale nie tylko. Przepis na makowiec, który zawsze się udaje, możesz wykorzystać niezależnie od okoliczności. Pysznym ciastem możesz się raczyć każdego dnia – to idealny duet z ulubioną herbatą.
Czy wiesz, że…?
Według starodawnych wierzeń na świątecznym stole musiała pojawić się przynajmniej jedna potrawa z makiem. Miał to być apetyczny sposób na zapewnienie sobie bogactwa i pomyślności w nadchodzącym roku.
Dla urozmaicenia:
Makowiec z lukrem często jest podawany w formie rolady. Makowe nadzienie można umieścić również na kruchym cieście. Mak poza recepturą na makowiec tradycyjny, można wykorzystać w wielu słodkich przepisach. Smakowitą propozycją jest tort makowy z budyniem, orientalny makowiec japoński z jabłkami lub seromakowiec – alternatywa dla tradycyjnego sernika.