Składniki
1 kilogram
40 gramów
60 gramów
1 szklanka
1 sztuka
1 opakowanie
1 sztuka
1 sztuka
1 sztuka
0.5 szklanki
0.5 pęczka
1 szczypta
2 łyżki
Przygotowanie krok po kroku
Krok 1
Przygotuj ciasto na kluski śląskie. Ziemniaki przetrzyj przez praskę, następnie dodaj jajko oraz sól i wymieszaj.
Krok 2
Dodaj oba rodzaje mąki i dość szybko wyrób ciasto. Jeśli będzie się kleiło dodaj więcej mąki. Pamiętaj jednak, żeby nie wyrabiać ciasta zbyt długo, bo zrobi się kleiste i po ugotowaniu będzie twarde.
Krok 3
Z ciasta odrywaj mniejsze kawałki i dłońmi formuj wałki. Każdy pokrój na małe – około 2 cm – kawałki.
Krok 4
Ciasto formuj w dłoniach na okrągłe kulki. W każdej zrób palcem małe wgłębienie. Kluski gotuj w osolonym wrzątku kilka minut, aż wypłyną. Podawaj z przygotowanym sosem grzybowym i posiekaną natką pietruszki.
Krok 5
Sos grzybowy. Grzyby namocz, a następnie pokrój w paski. Cebulę i czosnek pokrój w drobną kostkę.
Krok 6
W rondelku rozgrzej olej, podsmaż cebulę i czosnek. Jak nabiorą rumianego koloru, dodaj grzyby. Wlej szklankę wody z moczenia grzybów oraz szklankę czystej wody. Całość zagotuj.
Krok 7
Dodaj Esencję do sosu pieczeniowego jasnego Knorr oraz śmietanę. Gotuj sos kilka minut, aż zgęstnieje.
Dobra rada:
Aby natka z pietruszki dłużej zachowała świeżość, opłucz ją, ułóż na ręczniku papierowym, włóż do woreczka foliowego i umieśc w lodówce.
- Odpowiedz
Przepisy w Waszym wykonaniu
łatwe
Menu ze smakiem Sos do pieczeni z grzybami Knorr
Więcej przepisów z użyciem tego produktuRGęsina to mięso, które świetnie pasuje do kuchni polskiej, ponieważ możecie ją łączyć z owocami, warzywami i ziołami na wiele różnych sposobów. Pieczone gęsie udka to doskonały pomysł na uroczysty obiad lub kolację, ale pod warunkiem, że mięso po wyjęciu z piekarnika będzie soczyste i pełne smaku.
Czytaj więcejJesteście znudzeni tradycyjną panierką z bułki tartej, ale nie wyobrażacie sobie ulubionych kotletów bez złocistej otoczki? Panierka panko to strzał w dziesiątkę! Mimo że wywodzi się z kuchni japońskiej i jest powszechnie używana w azjatyckich specjałach, na polskich stołach sprawdzi się celująco.
Czytaj więcejPolecane przepisy
Inne przepisy
Kluski śląskie z sosem grzybowym - VIDEO
Przepis na kluski śląskie z sosem docenia się wszędzie: od morza aż do Tatr! Doskonale smakują jako samodzielne danie, lecz najczęściej pojawiają się jako uzupełnienie talerza obiadowego. Okrągłe i elastyczne kluseczki to kapitalna alternatywa dla ziemniaków. Przekonaj się, że zrobienie klusek śląskich z sosem grzybowym od podstaw nie wymaga specjalistycznej wiedzy.
Dla kogo? Fani tradycyjnej polskiej kuchni mogą zacierać ręce na myśl o kluskach śląskich z sosem grzybowym. Do tej mącznej potrawy nie potrzeba egzotycznych składników, lecz jej zrobienie warto zaplanować z pewnym wyprzedzeniem. Ziemniaki do klusek śląskich dobrze jest ugotować dzień wcześniej.
Na jaką okazję? Gdy organizujesz niezobowiązujące spotkanie ze znajomymi, możesz skusić się na przyrządzenie ekstrawaganckiego poczęstunku. Jeśli przy twoim stole ma zasiąść cała rodzina, postaw na bardziej klasyczne specjały. Przygotowanie sosu grzybowego do klusek śląskich nie sprawi ci problemów. Namocz wcześniej grzyby, np. prawdziwki albo podgrzybki, i pokrój je na niewielkie kawałki, po czym podsmaż razem z cebulą i czosnkiem. Przyrządź bulion grzybowy, zagęszczając sos kwaśną śmietaną. Kluski śląskie z sosem grzybowym najlepiej smakują od razu po ugotowaniu.
Czy wiesz, że? Do zrobienia różnego rodzaju klusek śląskich nadawać się będą mączyste odmiany ziemniaków, np. astery lub korale. Przeciśnij je przez praskę, dodaj jajko, wymieszaj i wsyp dwa rodzaje mąki: pszenną i ziemniaczaną. Ziemniaczanej powinno być nieco więcej, jeśli chcesz, żeby kluski śląskie miały charakterystyczną, miękką i lekko kleistą, konsystencję. Wyrabiaj ciasto, jednak niezbyt długo, żeby po ugotowaniu nie stwardniało. Formuj z niego kulki z dziurką i wrzucaj na wrzątek, czekając, aż kluski śląskie wypłyną.
Dla urozmaicenia: Kluski śląskie z sosem grzybowym to klasyczne danie obiadowe, które doskonale sprawdzi się podane np. z surówką z kapusty, a także będzie świetnym dodatkiem do rolady wołowej albo pieczeni schabowej ze śliwką.