Bigos staropolski przepis – Zobacz na przepisy.pl pixel

Bigos staropolski

Autor: magnolia0joaska

ratingratingratingratingrating

18

heart
41 os.
cookedstopień trudności

średnie

czas przygotowania
90 min.
ilość porcji
8 os.
Drukuj

415 osób wydrukowało

Pobierz pdf

393 osoby zapisały

Udostępnij

Składniki

1 kilogram

300 gramów

300 gramów

300 gramów

300 gramów

300 gramów

20 gramów

2 sztuki

1 łyżka

1 łyżka

1 łyżeczka

1 łyżeczka

3 sztuki

1 łyżeczka

Przygotowanie krok po kroku

Krok 1

Kapustę kiszoną przepłukać, jeśli jest bardzo kwaśna obgotować w garnku, wymienić wodę i gotować z liściem laurowym i zielem angielskim.

Krok 2

Białą kapustę poszatkować i osobno ugotować. Gdy kapusta kiszona będzie miękka, połączyć z białą kapustą.

Krok 3

Grzyby namoczyć, pierwszą wodę wylać. Gotować z całą cebulą (później cebulę wyrzucamy). Grzyby pokroić w paseczki, dodać wraz z wodą, w której się gotowały do kapusty.

Krok 4

Drugą cebule posiekać, zeszklić na patelni z dodatkiem cukru. Dodać mięso, kiełbasę i boczek pokrojone w kosteczkę. Podsmażyć.

Krok 5

Włożyć mięso do kapusty, dodać powidła, przecier, sól i pieprz - rozpocząć proces gotowania. WSKAZÓWKA: Sekretem jego smaku jest naprzemienne gotowanie i studzenie - idealnie, jeśli możemy zacząć przygotowywać bigos tydzień przed okazją, na którą go robimy. Gotujemy przez kolejne dni min. godzinę dziennie. Jeśli zaczynamy przygotowywać bigos dzień lub dwa wcześniej, po prostu gotujemy go przez godzinkę, następnie wystawiam na zimno i gdy wystygnie znów gotujemy. Gotując w szybkowarze można skrócić czas gotowania do 5-10min od czasu 'puszczenia pary', proces studzenia i gotowania musi przebiegać tak samo jak w tradycyjnej metodzie 'garnkowej'.

4

Opinie o przepisie

  • kla12

    kla12 , 15.12.2022

    Tak. Sycący, pyszny i aromatyczny. Rozpieszcza moje kubki smakowe. Mogę go jeść bez końca, a najlepiej smakuje w święta. Przynosi rozkosz podniebieniu. Szybko znika z talerza. Zamiast powideł śliwkowych dodaję śliwki suszone, dzięki temu bigos nabiera więcej aromatu.

    Odpowiedz Odpowiedz
  • Paulina Oreiro

    Paulina Oreiro , 23.12.2021

    Do tak przygotowanego bigosu dodaję 3 szklanki (250 ml) pokrojonych w kostkę ananasów, dodatkowo słoiczek suszonych pomidorów. Na koniec podlewam danie sokiem z ananasów. I wuala ! Bigos jest smaczny i soczysty:)

    Odpowiedz Odpowiedz
  • Alicja

    Alicja , 19.12.2021

    TAK * ja dodaje jeszcze majeranku

    Odpowiedz Odpowiedz
  • Wiesiek

    Wiesiek , 17.12.2021

    Ja dodaję jeszcze kilka ziarenek owocu jałowca, 1 łyżeczkę zmielonego kminku i 1 łyżkę miodu. zamiast powideł śliwkowych można dać kilka suszonych śliwek.

    Odpowiedz Odpowiedz

Przepisy w Waszym wykonaniu

  • Bigos staropolski - zdjęcie użytkownika - zdjęcie numer 1
  • Bigos staropolski - zdjęcie użytkownika - zdjęcie numer 2
  • Bigos staropolski - zdjęcie użytkownika - zdjęcie numer 3
  • Bigos staropolski - zdjęcie użytkownika - zdjęcie numer 4
  • Bigos staropolski - zdjęcie użytkownika - zdjęcie numer 5
  • Bigos staropolski - zdjęcie użytkownika - zdjęcie numer 6
  • Bigos staropolski - zdjęcie użytkownika - zdjęcie numer 7
  • Bigos staropolski - zdjęcie użytkownika - zaślepka
>
<

Dzisiaj zabieramy się za grillowanie najszlachetniejszych kawałków wołowiny – steków. Jak je przygotować, jak sprawdzić stopień wysmażenia i czym się różni t-bone od rostbefu – o tym przeczytacie w moim nowym wpisie. Po pierwsze – steki grillujemy na dobrze rozgrzanym grillu, bez przykrycia. Wysoka temperatura sprawia, że białko na powierzchni mięsa szybko się ścina i zabezpiecza stek przed utratą soków.

Czytaj więcej

W sezonie na świeże warzywa zastanawiacie się, jak przygotować białe szparagi, żeby cieszyć się ich wykwintnym smakiem i luksusowym charakterem? Sprawdźcie, jak przyrządzić białe szparagi, żeby rozpływały się w ustach.

Czytaj więcej