Karp faszerowany

- Krok 1Rybę umyj, oczyść z łusek, odetnij płetwy, opłucz. Natnij skórę dookoła głowy i oddzielając od mięśni, ściągnij nożem od głowy do ogona uważając, aby nie uszkodzić skóry. Mięśnie brzucha natnij, wypatrosz, dobrze wypłucz wnętrze ryby, oddziel mięśnie od szkieletu i wybierz dokładnie ości.
- Krok 2Bułkę namocz w mleku i po rozmiękczeniu odciśnij.
- Krok 3Cebulę obierz, opłucz, pokrój w kostkę i przesmaż na oleju. Dość gruby plaster selera obierz i pokrój.
- Krok 4Mięso ryby, odciśniętą z mleka bułkę, cebulę i seler, marchew i por, zmiel dwukrotnie przez maszynkę.
- Krok 5Do zmielonej masy dodaj jaja, sól (jeśli zachodzi taka potrzeba), pieprz, masło i dobrze utrzyj całość. Masą tą napełnij skórę ryby, zaszyj, zawiń w gazę i włóż do gotującego się wywaru z warzyw, z kostkami Knorr (2 litry wody). Gotuj 1 godzinę na małym ogniu.
- Krok 6Po ugotowaniu rybę wyjmij z wywaru, odwiń z gazy i pokrojoną w plastry ułóż na półmisku. Udekoruj listkami sałaty i plastrami cytryny. Podawaj na gorąco z sosem chrzanowym lub na zimno z sosem tatarskim i surówką.

Wieńce z wawrzynu zdobiły kiedyś czoła zwycięzców olimpiad. Dziś ich listki to niezastąpiony dodatek do wielu dań – zwłaszcza zup, bigosów, sosów czy gulaszy. Rozetrzyj je w dłoniach, a uwolnisz esencjonalne olejki. Ten smak przeniesie Cię wprost na tureckie stragany, których bogaty asortyment przyprawia o zawrót głowy!

Karp faszerowany to bardziej wykwintny sposób podania pojawiającej się na wigilijnym stole ryby. Na wstępie trzeba oczyścić karpia, wypatroszyć i ostrożnie zdjąć z niego skórę. Farsz przygotowuje się z oczyszczonego z ości rybiego mięsa, namoczonej w mleku bułki, podsmażonej cebuli, selera, marchewki, pora, jajek oraz przypraw. Wszystkie składniki mieli się na gładką masę. Farszem nadziewa się skórę ryby, a następnie zszywa całość. Tak przygotowany duszony w warzywnym wywarze karp ma wyrazisty, charakterystyczny smak, który podkreślają włoszczyzna i zioła. Potrawa w całości wygląda bardzo efektownie. Podaje się ją zarówno na ciepło, jak i na zimno. Dodatkami mogą być: sos chrzanowy, tatarski, śmietanowy i różnego rodzaju surówki – prawdzą się zwłaszcza te przygotowywane z kiszonych warzyw, ale też z białej kapusty z marchewką lub papryką czy z selera. Karp faszerowany to danie, które nie tylko będzie smacznym elementem na Twoim świątecznym stole, ale także przy innych okazjach. Wypróbuj ten przepis.