Składniki
3 kilogramy
marynata:
400 mililitrów
4 litry
200 gramów
150 gramów
1 łyżka
przyprawy do każdego słoika:
1 plaster
1 sztuka
2 sztuki
2 ziarna
3 ziarna
10 ziaren
1 łyżeczka
Przygotowanie krok po kroku
Krok 1
W garnku ugotuj 4 litry wody, miód, cukier oraz ocet.
Krok 2
Paprykę dokładnie umyj, pokrój na mniejsze części i oczyść z białych przerostów i pestek.
Krok 3
Paprykę umieść ściśle w czystych wyparzonych słoikach typu twist off. Do każdego słoiczka dodaj wyszczególnione w przepisie przyprawy i oliwę.
Krok 4
Słoik zalej gorącą marynatą do wysokości mniej więcej 0,5 cm od brzegu słoika.
Krok 5
Zakręć dokładnie każdy słoik. Zamknięte słoiki ułóż w garnku wyłożonym gazetami, zalej wodą, doprowadź ją do wrzenia. Gdy woda się zagotuje, skręć ogień, wszystko razem gotuj około 20 minut, pasteryzując w ten sposób paprykę. Gorące słoiki wyjmij ostrożnie, ułóż przykrywką do dołu, pozostawiając je do wystygnięcia.
Dobra rada:
Do słoika z papryka możemy też dodać kawałek kory cynamonu. Będzie się on idealnie komponował z imbirem i miodem.
Gazety wyłożone na dnie garnka zapobiegają uderzaniom słoików podczas gotowania o dno garnka i pękaniu szkła.
Przepisy w Waszym wykonaniu
Rosół uważany jest za jedną z najszlachetniejszych zup. Pojawia się na stołach w czasie ważnych uroczystości. Rozgrzewa w najchłodniejsze dni i zachwyca wyjątkowym smakiem. W kuchni okazuje się niezastąpiony jako baza dla innych zup i potraw.
Czytaj więcejWigilijne pierogi, kulebiaki, różnorodne krokiety i paszteciki, staropolski bigos oraz łazanki… Te potrawy łączy jedno: wyśmienicie smakują z kapustą kiszoną. Można podawać ją jako dodatek do dania głównego, można wyczarować z niej wyborną zupę.
Czytaj więcejPolecane przepisy
Inne przepisy
Papryka marynowana z miodem
Kojarzona z dzieciństwem i spiżarnią u babci. Tego smaku nie da się zapomnieć! Pora go sobie odświeżyć – oto papryka marynowana z miodem. Czas uzupełnić zapasy!
Dla kogo? Dla wszystkich tych, którzy kochają produkty sezonowe i chcą cieszyć się ich smakiem przez cały rok. Słoiki przygotowane?
Na jaką okazję? Na co dzień! Tak przygotowany słoiczek papryki z miodem i imbirem posłuży jako dodatek do obiadu, sałatek czy kanapek. Wyjątkowy smak papryki konserwowej komponuje się niemal z każdym daniem.
Dla urozmaicenia: To od Twojej inwencji i kreatywności zależy, jakie dodatki znajdą się w środku słoiczka. Na pewno smak podkreślą ziele angielskie, gorczyca, liść laurowy, goździki.
Czy wiesz, że? Pasteryzacja pozwala na zachowanie długiego terminu przydatności żywności do spożycia bez użycia konserwantów. Celem tego procesu jest zniszczenie drobnoustrojów chorobotwórczych oraz przedłużenie trwałości produktu poprzez unieszkodliwienie form wegetatywnych. Jednocześnie, poddane pasteryzacji wyroby zachowują swój smak oraz większość wartości odżywczych.
Nie wahaj się – przygotuj swoje domowe słoiczki z czerwoną papryką z miodem i imbirem! Ciesz się jej smakiem przez cały rok!