Kuchnia kraju pochodzenia
Dobrze wiemy, gdzie dojrzewa doskonały smak słodkiej papryki. A jak przenieść kawałek Hiszpanii do swojej kuchni? Doprawiajmy! Hiszpańskie dania nie boją się spotkań oko w oko z tą słodką kusicielką. Jedna szczypta tej papryki do obłędnych paelli, druga do genialnych gazpacho – i jesteśmy w domu, a właściwie pod słonecznym niebem Hiszpanii. Przeniosą nas tam także potrawy w stylu tapas – polecają się roladki z kurczaka z szynka i papryką. Jednym ze sprawdzonych sposobów na dodanie do naszych codziennych ulubionych potraw odrobiny słońca jest także uzupełnienie ich również barwnymi sosami, takimi jak wyśmienity gęsty sos paprykowy. Ach ta czerwona papryka – uniwersalna i cudownie esencjonalna! Jak tu jej nie uwielbiać?
powrót do góryZainspiruj się!
Słodka papryka to prawdziwy „must have” każdej kuchni – nie tylko tej hiszpańskiej. Silnie zaznaczyła swoją obecność w kuchniach wielu krajów europejskich. Dwa klasyki: leczo z boczkiem i gulasz węgierski z czarnym pieprzem aż się proszą, aby je złagodzić słodką papryką, która nie zamierza zwalniać tempa! Nie wystarczą jej już typowe dania węgierskie, oj nie! Podążaj za najnowszymi trendami i wypróbuj wątróbkę drobiową z papryką i cebulą pod francuską pierzynką. Ale czy słodka papryka pasuje jedynie do dań obiadowych? Niekoniecznie! Warto dorzucić jej szczyptę w trakcie niespiesznych śniadań w klimacie „slow life”. Koniecznie połącz słodycz papryki z przepyszną szakszuką, która niczym bliskowschodnia bogini zachwyca swoim wyglądem, smakiem i aromatem. Z kolei na smakowitą przekąskę w pracy poleca się kurczak pieczony w papryce. Pycha, pycha i jeszcze raz pycha!
powrót do góryCzy wiesz, że
Papryka jest znana od zarania dziejów! Warzywo pochodzi z Ameryki, gdzie uprawiano je już 2,5 tysiąca lat p.n.e. Do Europy trafiła za sprawą Krzysztofa Kolumba i zadomowiła się tam na dobre. Zwłaszcza w Hiszpanii i na Węgrzech.
Hiszpańska papryka jest zdecydowanie słodsza niż jej węgierska kuzynka lub palące papryczki meksykańskie.
Na świecie istnieją aż dwa tysiące odmian papryki.
Czerwona papryka to dokładnie ten sam gatunek co żółta i zielona – jest tylko bardziej dojrzała i oczywiście najsłodsza.
Papryka jest rośliną spokrewnioną z bakłażanami i pomidorami.
Słynne węgierskie leczo, które w Polsce przyrządza się z różnych warzyw, to w oryginale danie wyłącznie z papryki i kiełbasy.
powrót do góryZ czym to się je?
Czemu to właśnie papryka z hiszpańskich krain tak zachwyca bogactwem smaku i aromatu? Odpowiedź tkwi w samych Hiszpanach – oni najlepiej potrafią wykorzystać jej potencjał, doprawiając nią swoje flagowe dania! Jaka jest? Słodka, łagodna i przepyszna. Guacamole, tortille, paelle – słodka papryka podkreśla klasyczne przepisy, nadając im głębię smaku, kolor oraz wyrazistość. Z jakimi jeszcze potrawami warto ją łączyć? Na pewno ze słodkimi ziemniakami, pieczonym kurczakiem, wieprzowiną i wątróbką drobiową. Wzbogaca smak shoarmy w grillowanym chlebku pita czy gulaszu pełnego cebuli i wołowiny. Słodką papryką można też z powodzeniem dekorować przystawki: hiszpańskie tapas, polskie jajka z majonezem, domowe frytki, szaszłyki, a także zupy krem. Właśnie do nich, sosów i marynat słodka papryka pasuje najlepiej. Chcesz wszystkich zaskoczyć? Dodaj odrobinę przyprawy do gotującego się ryżu, który zyska intensywną czerwoną barwę. Papryka słodka to przyprawa bardzo uniwersalna, znakomicie komponująca się z innymi, np. kurkumą, curry czy pieprzem.
powrót do góry
Komentarze (0)