Tunezyjski gulasz z jagnięciny

- Krok 1Mięso jagnięce pokrój w grubą kostkę o wielkości 3 cm, oprósz przyprawą Harissa Knorr i solą. Odstaw na co najmniej 12 godzin w chłodne miejsce. Cebulę, czosnek i chili drobno posiekaj. Oderwij listki z kolendry i mięty, oddziel pestki granatu, a ogórka przekrój na cztery części i usuń z nich gniazda nasienne. Ogórka oprósz dodatkowo solą i odstaw na bok.
- Krok 2W garnku na rozgrzanym oleju podsmaż cebulę, czosnek i chili. Gdy warzywa zaczną się delikatnie rumienić, dodaj mięso jagnięce. Mięso smaż, aż się zarumieni, a z garnka wyparują wszelkie soki.
- Krok 3Dodaj kmin rzymski, rozgniecione ziarna kardamonu, cynamon oraz kurkumę. Całość smaż jeszcze przez chwilę. Następnie podlej bulionem domowym i dodaj ciecierzycę (namoczoną przez noc), melasę z granatu oraz pomidory. Całość duś ok. 80 minut pod przykryciem, aż mięso zmięknie, a sos zgęstnieje. Na koniec udekoruj potrawę miętą, kolendrą i ziarnami granatu oraz kawałkami solonego ogórka.

Jeśli gulasz jest nieco za ostry, podawaj go z jogurtem.

Gulasz z jagnięciny, podobnie jak jagnięcina w innych daniach, nie jest w Polsce zbyt często spożywany. A szkoda, bo z tego mięsa można stworzyć pyszne dania. Tunezyjski gulasz z jagnięciny z dodatkiem warzyw, przypraw i owoców jest potrawą, którą warto spróbować. Jeśli chcesz czasem zaszaleć w kuchni – pamiętaj o tym przepisie.
Dla kogo?
Dla miłośników kulinarnych wędrówek w nieznane dotąd rejony. Postaraj się o mięso z jagnięciny i przekonaj się, jak pyszny gulasz można z niego przyrządzić!
Na jaką okazję?
Gulasz z jagnięciny to doskonałe rozwiązanie na uroczysty obiad.
Czy wiesz, że?
Warto wiedzieć, że jagnięcina podhalańska została wpisana do rejestru jako Chronione Oznaczenie Geograficzne. Tym bardziej warto jej spróbować!
Dla urozmaicenia:
Gulasz z jagnięciny jest pikantny, więc jeśli wolisz łagodniejsze smaki, podawaj go w towarzystwie greckiego jogurtu.