Chlebek naan ze szczyptą Garam Masala
łatwe
263 osoby zapisały

Składniki
250 gramów
1 łyżeczka
0.5 szklanki
100 mililitrów
1 łyżeczka
1 łyżeczka
0.5 łyżeczki
1 łyżeczka
3 sztuki
0.5 pęczka
1 sztuka
3 łyżki
50 gramów
Przygotowanie krok po kroku
Krok 1
Czosnek posiekaj, a liście kolendry oderwij od łodygi. Pokrój drobno chili. Następnie przesiej mąkę przez sito.

Krok 2
Połącz wodę, proszek do pieczenia, przyprawę Garam Masala Knorr, jedną łyżkę oleju, kwaśne mleko, cukier oraz szczyptę soli. Składniki dokładnie wymieszaj. Powinieneś otrzymać dość elastyczne ciasto. Powstałą masę dobrze wyrób na desce, podsypując w razie potrzeby mąką. Ciasto zroluj w kulę i posmaruj z wierzchu olejem.

Krok 3
Ciasto odstaw pod przykryciem w ciepłe miejsce na ok. 20–30 minut. Po tym czasie podziel je na kilka części. Podsypując mąką, zagnieć ciasto kolejny raz, ułóż na tacce, przykryj folią spożywczą i odłóż ponownie na ok. 10–15 minut.

Krok 4
Na stolnicy rozrzuć trochę posiekanego czosnku, chili, czarnuszki oraz kilka całych listków kolendry. Ułóż na tym kulę ciasta i cienko rozwałkuj, aby składniki wkleiły się w jego strukturę.

Krok 5
Cienki placek delikatnie skrop z wierzchu wodą i ułóż na średnio rozgrzanej żeliwnej patelni. Piecz ok. 6 minut. Po tym czasie odwróć placek, opiekając go z drugiej strony, lub umieść ją w mocno rozgrzanym piekarniku. Stopień wypieczenia musisz sam kontrolować. Placek powinien być rumiany z obu stron. Kilka mocniej przypieczonych miejsc na placku to normalna sytuacja.


Dobra rada:
Gorący chlebek oddawaj ze świeżym masłem.
Przepisy w Waszym wykonaniu
Robienie przetworów jest najprostszym i zdecydowanie najsmaczniejszym sposobem na to, by zachować smaki wiosny, lata i jesieni na dłużej. Można robić setki zdjęć krajobrazów, by cieszyć nimi oko w sezonie zimowym, ale to smaczny posiłek pozwoli w pełni poczuć atmosferę cieplejszych miesięcy.
Czytaj więcejCukinia to pyszne warzywo, które zyskało swą popularność ze względu na dostępność i łatwość wykorzystania w kuchni. I choć sezon na cukinie zaczyna się w sierpniu i trwa do końca lata, to jej smakiem możecie delektować się cały rok.
Czytaj więcejPolecane przepisy
Inne przepisy
Chlebek naan ze szczyptą Garam Masala
Klasycznymi dodatkami, bez których większość Hindusów nie wyobraża sobie potrawy, są ryż oraz chlebek naan — zwany również plackiem naan, ze względu na swój wygląd. Chrupki, a jednocześnie miękki, świetnie pasuje do większości dań indyjskich ze względu na delikatny smak, który podkreśla charakterystyczną wyrazistość kuchni z tego regionu. Można go jeść osobno, jak również wykorzystywać jako swoistą łyżkę, na którą nabiera się np. curry albo chicken masalę. Magia chlebka naan leży właśnie w tym, że każdy traktuje i przygotowuje go po swojemu — zachęcamy do tego, byś i ty znalazł swój sposób!
Dla kogo?
Dla osób, które lubią bezkompromisowe podejście do egzotycznych kuchni, a także dla tych, którzy chcą zastąpić tradycyjny chleb czymś egzotycznym.
Na jakie okazje?
Chlebek naan stanowi świetny dodatek do prawie każdego dania, dlatego nada się na śniadanie, jako przystawka na obiad, na kolację, do pracy. Przygotowany na słodko może stanowić również słodką przekąskę.
Czy wiesz, że?
W Indiach placek naan ma zazwyczaj kształt kropli wody i wypieka się go w piecu zwanym tandoor. W Polsce człon „tandoor: jest często mylnie brany za nazwę potrawy.
Dla urozmaicenia:
Gorący chlebek naan świetnie współgra z gorącym masłem.