Składniki
4 sztuki
1 sztuka
2 sztuki
3 sztuki
1 sztuka
3 łyżki
1 łyżka
1 łyżeczka
1 pęczek
1 pęczek
Przygotowanie krok po kroku
Krok 1
Sparz pomidory, w tym celu wytnij z nich szypułkę a spód pomidora delikatnie nadetnij na krzyż. Pomidory umieść na około 10 sekund we wrzątku a następnie w zimnej wodzie. Z pomidorów usuń skórkę przekrój je na pół usuń środek. Pozostały miąższ pomidorowy pokrój w kosteczkę. W taką samą kosteczkę pokrój cebulę dymkę i paprykę. Posiekaj szczypior, czosnek chili i kolendrę.
Krok 2
Na teflonowej patelni na rozgrzanej oliwie podsmaż czosnek chili i cebulę dodaj paprykę smaż wszystko razem dłuższą chwilę. Dodaj pomidory , kolendrę, słodką paprykę,szczypior i kmin rzymski . Wszystko razem dokładnie wymieszaj, dopraw szczyptą soli.
Krok 3
Podsmażone warzywa, rozłóż do małych naczynek. Do każdego naczynia wbij jajko. Całość wstaw do nagrzanego do 160*C piekarnika na około 10 minut. Danie można przygotować również na patelni. Zrób w jarzynach łyżką wgłębienia. Wbij w nie jajka. Przykryj i gotuj do ścięcia się białek. Podawaj.
Dobra rada:
Możesz też jajka wbić bezpośrednio na patelnie, wtedy smaż wszystko razem pod przykryciem, aż białko jaj się zetnie.
Przepisy w Waszym wykonaniu
łatwe
Na zakończenie serii postów dyniowych chciałbym wspomnieć o jej zastosowaniu w świecie słodkości. Dynię z powodzeniem wykorzystuję w różnego rodzaju wypiekach. Dodatek dyni sprawia, że ciasto staje się wilgotne.
Czytaj więcejPrzekąski, malutkie dania na jeden kęs, podajemy na początku uroczystego obiadu lub przyjęcia. Mają pobudzić apetyt, zaintrygować, zachęcić do kolejnych dań.
Czytaj więcejPolecane przepisy
Inne przepisy
Szakszuka
Danie o intrygującej nazwie jest charakterystyczne dla kuchni Bliskiego Wschodu oraz Afryki Północnej. Najkrócej można je opisać jako jajka w warzywnym sosie. Słowa jednak nie oddają w pełni uroku szakszuki, który obejmuje zachęcający wygląd i wyborny smak. Degustacja obowiązkowa!
Dla kogo?
Szakszuka jest dużo bardziej efektowna niż popularne omlety czy jajecznice. Przepis wpadnie w oko każdemu szefowi kuchni, który prezencję dań ceni tak samo, jak ich niebanalny smak.
Na jaką okazję?
Wolne weekendowe dni to wystarczający pretekst, by przygotować śniadanie na bogato. Na co dzień nie zawsze wystarcza na to czasu. Niespieszna degustacja szakszuki jest jak najbardziej wskazana.
Czy wiesz, że?
Warzywną podstawę potrawy możecie przygotować dzień wcześniej. Skróci to czas porannego gotowania.
Dla urozmaicenia:
Jeśli zależy Wam na mięsnym dodatku w swojej szakszuce, użyjcie pokrojonej w kostkę kiełbasy lub wędzonego boczku.