Co zrobić z pomidorów, oprócz zupy i sosu do makaronu? Sprawdź kilka inspiracji na godne polecenia dania z nimi w roli głównej i dowiedz się, jak wybrać najlepsze gatunki tych warzyw.
Sałatki, czyli co na szybko zrobić z pomidorów?
Słodkie i soczyste warzywa to znakomity dodatek do sałatek. Kto nie zna jednej z flagowych potraw kuchni włoskiej, trójkolorowej caprese, z pomidorów, mozzarelli i listków świeżej bazylii? Albo pysznej sałatki greckiej, z pomidorów, ogórków, czerwonej cebuli, fety i oliwek? Do sałatek najlepiej wybierać odmiany o twardym miąższu, które łatwo da się pokroić w kostkę, zawierające niewiele pestek. Nadawać będą się np. bawole serca, a także ich malinowa odmiana. Te ostatnie przez wiele osób uznawane są za najsmaczniejsze, dzięki słodkiemu posmakowi i mięsistemu miąższowi. Będą dobrym dodatkiem do sałatki z pomidorów z łososiem i oliwkami. Do sałatek pasują również pomidory koktajlowe, np. truskawkowe, czyli drobne, słodkie pomidorki o podłużnym kształcie.
Zapiekanki
Pomidory na ciepło zyskują przyjemny smak. Dzięki temu, że odparowuje z nich część wody, stają się wyrazistsze, słodsze, a jednocześnie mają wyczuwalną kwaskową nutę. Szczególnie pasują do dań ze składnikami neutralnymi, takimi jak: cukinia czy kabaczek, świetnie przełamują także smak zapiekanego sera żółtego oraz słoną fetę. Planując przyrządzenie zapiekanki, tarty czy pizzy z pomidorami, wybierz mięsiste warzywa, zawierające niewiele wody. Dzięki temu, po upieczeniu pozostaną pełne smaku. Pasować, będą także odmiany koktajlowe, m.in. do quiche ze szpinakiem i pomidorami. Innym sposobem na to, co zrobić z pomidorów, będą frittaty, omlety i casserole. Komponują się w daniach z ziemniakami, makaronem, na cieście kruchym i francuskim. Jeśli chcesz przed pieczeniem pozbyć się skórki z warzyw, lekko natnij je nożem i zanurz na chwilę we wrzącej wodzie lub sparz przegotowaną wodą z czajnika. Zewnętrzna warstwa odejdzie z łatwością.
Faszerowane pomidory
Dzięki odpowiedniej konsystencji i regularnemu kształtowi, pomidory dobrze sprawdzają się do faszerowania. Wybieraj warzywa dość duże, okrągłe – takie, które łatwo, będzie wydrążyć i dobrze zaprezentują się na talerzu. Odpowiednie będą odmiany gruntowe, np. jawory. Możesz wybierać pomidory o dużej zawartości soku i pestek, ponieważ gniazda nasienne zostaną usunięte. Co zrobić z pomidorów po wydrążeniu? Miąższ możesz wykorzystać do farszu albo przeznaczyć go na zupę. A czym nadziewać warzywa? Ponieważ miąższ pomidorów jest miękki i delikatny, najlepiej będą pasować różnego rodzaju ryże albo kasze, np. kuskus czy jaglana, tak jak w przepisie na pomidory faszerowane kaszą kuskus i serem feta. Polecane jest też mięso mielone, najlepiej drobiowe lub cielęce oraz różnego rodzaju majonezowe sałatki: na bazie owoców morza, oliwek czy warzyw.
Sposobów na to, co zrobić z pomidorów, jest oczywiście więcej. Sosy, nadzienia, pikantne salsy i liczne przetwory, takie jak przeciery, pomidory suszone i konfitury. Zwłaszcza te ostatnie przypomną smak lata podczas chłodnych dni!
Komentarze (0)