Staropolska Zupa Grzybowa przepis – Zobacz na przepisy.pl pixel

Staropolska Zupa Grzybowa

Autor: liberek

ratingratingratingratingrating

8

heart
7 os.
cookedstopień trudności

łatwe

czas przygotowania
60 min.
ilość porcji
4 os.
Drukuj

95 osób wydrukowało

Pobierz pdf

86 osób zapisało

Udostępnij

Składniki

12 gramów

1 sztuka

1 pęczek

1 sztuka

3 sztuki

3 łyżeczki

3 sztuki

5 sztuk

1 sztuka

2 szczypty

Przygotowanie krok po kroku

Krok 1

Grzyby, żeby były miękkie i aromatyczne należy bezwzględnie namoczyć poprzedniego dnia i zostawić do chwili gotowania.

Krok 2

Zagotowujemy ok 2 litrów wody. Kiedy woda wre wkładamy doń porcję rosołową powoli - nie przerywając wrzenia. Mamy wtedy pewność, że całe białko kurczaka zetnie się natychmiast i nie będzie w zupie szumowin. Jeśli jednak wystąpią, należy je zebrać tak, żeby wywar był klarowny. Następnie dodajemy oczyszczone, pokrojone warzywa i przyprawy. Cały wywar gorujemy na bardzo wolnym ogniu ok 1 godziny. Uzyskujemy wtedy pewność, że wywar będzie aromatyczny, co ma ogromne znaczenie w efekcie końcowym. Po ok godzinie wyjmujemy z wywaru mięso i warzywa, i do czystego już wywaru dodajemy namoczone grzyby wraz z wodą, w której je moczyliśmy. Zupa ma wtedy niepowtarzalny aromat i smak. Wylewanie wywaru do zlewu pozbawia zupę aromatu. To właśnie w tym wywarze pozostałym z moczenia grzybów tkwi cała tajemnica dobrej zupy grzybowej. Po wrzuceniu grzybów całość gotujemy ok 30 min.

Krok 3

Na sam koniec odkładamy gotową już zupę z ognia, odczekujemy ok 15 min żeby wywarł nieco przestygł i dopiero wtedy dodajemy śmietanki (koniecznie słodkiej). Dodając śmietankę do gotującej się zupy mamy 100% pewność, że śmietanka nam się zwarzy. Po dodaniu śmietanki, całość podajemy w dwojaki sposób. Możemy podać zupę z makaronem babuni (gotowy) i grzybami w zupie. lub druga wersja: z wyciągnietych warzyw w tej wersji również i grzybów robimy farsz, przyprawiamy pieprzem i warzywkiem i robimy uszka grzybowe. Służą one wtedy jako dodatek zamiast makaronu. Nie używamy jakiegokolwiek innego makaronu niż ten przypominający wyglądem cięty własnoręcznie (tzw. własnej roboty). Zupa z innym makaronem jest poprostu niesmaczna. Smaczengo...

0

Opinie o przepisie

Przepisy w Waszym wykonaniu

  • Staropolska Zupa Grzybowa - zdjęcie użytkownika - zdjęcie numer 1
  • Staropolska Zupa Grzybowa - zdjęcie użytkownika - zdjęcie numer 2
  • Staropolska Zupa Grzybowa - zdjęcie użytkownika - zdjęcie numer 3
  • Staropolska Zupa Grzybowa - zdjęcie użytkownika - zdjęcie numer 4
  • Staropolska Zupa Grzybowa - zdjęcie użytkownika - zdjęcie numer 5
  • Staropolska Zupa Grzybowa - zdjęcie użytkownika - zdjęcie numer 6
  • Staropolska Zupa Grzybowa - zdjęcie użytkownika - zdjęcie numer 7
  • Staropolska Zupa Grzybowa - zdjęcie użytkownika - zaślepka
>
<

Dzisiaj zabieramy się za grillowanie najszlachetniejszych kawałków wołowiny – steków. Jak je przygotować, jak sprawdzić stopień wysmażenia i czym się różni t-bone od rostbefu – o tym przeczytacie w moim nowym wpisie. Po pierwsze – steki grillujemy na dobrze rozgrzanym grillu, bez przykrycia. Wysoka temperatura sprawia, że białko na powierzchni mięsa szybko się ścina i zabezpiecza stek przed utratą soków.

Czytaj więcej

W sezonie na świeże warzywa zastanawiacie się, jak przygotować białe szparagi, żeby cieszyć się ich wykwintnym smakiem i luksusowym charakterem? Sprawdźcie, jak przyrządzić białe szparagi, żeby rozpływały się w ustach.

Czytaj więcej

przepisy.pl - Staropolska Zupa GrzybowaStaropolska Zupa Grzybowa

Jeśli szukasz zupy idealnej na jesienne i zimowe obiady, koniecznie wybierz grzybową. Wersja staropolska tego dania charakteryzuje się wyjątkowo intensywnym smakiem i aromatem. Wszystko dzięki wykorzystaniu suszonych borowików, które – aby były odpowiednio miękkie – należy namoczyć w wodzie. Bazę do zupy powinien stanowić wywar przygotowany z pęczka włoszczyzny i porcji rosołowej z kurczaka. Sekretem tego dania jest wykorzystanie wody, w której moczyły się grzyby – to ona nadaje mu wyrazistości. Dodaj ją do klarownego bulionu warzywno-mięsnego. Gotową zupę zabiel słodką śmietanką. Zadbaj przed tym o to, by była wystudzona – dzięki temu unikniesz nieestetycznych grudek. Serwuj ją z domowym makaronem jajecznym lub z uszkami przygotowanymi z warzyw, które pozostały po gotowaniu bulionu. Taka zupa sprawdzi się nie tylko na codzienny obiad, ale również na wyjątkowe uroczystości, np. święta Bożego Narodzenia. Koniecznie sprawdź ten przepis na smaczne danie i podziel się swoją opinią. Życzymy smacznego.