Składniki
200 gramów
1 sztuka
2 sztuki
250 gramów
2 łyżki
1 szczypta
2 łyżki
2 sztuki
0.5 pęczka
Przygotowanie krok po kroku
Krok 1
Ciecierzycę namocz przez noc w zimnej wodzie, na drugi dzień wypłucz i zalej litrem świeżej wody. Dodaj ryż, kostki rosołowe i cynamon.
Krok 2
Cebulę i czosnek drobno posiekaj, zeszklij je na rozgrzanej oliwie, dodaj koncentrat pomidorowy. Wszystko razem chwilę smaż, dodaj do garnka z ciecierzycą.
Krok 3
Wszystko razem gotuj na małym ogniu, około 20 minut, aż ryż i ciecierzyca staną się miękkie. W razie potrzeby możesz dodać więcej wody.
Krok 4
Po ugotowaniu, groch z ryżem odstaw na 5-10 minut pod przykryciem , po czym rozmieszaj widelcem. Dopraw posiekanym koperkiem lub tymiankiem .
Dobra rada:
Łyżeczka ostrej papryki lub kminu rzymskiego nada potrawie wyrazistego smaku.
- Odpowiedz
Przepisy w Waszym wykonaniu
Rosół uważany jest za jedną z najszlachetniejszych zup. Pojawia się na stołach w czasie ważnych uroczystości. Rozgrzewa w najchłodniejsze dni i zachwyca wyjątkowym smakiem. W kuchni okazuje się niezastąpiony jako baza dla innych zup i potraw.
Czytaj więcejWigilijne pierogi, kulebiaki, różnorodne krokiety i paszteciki, staropolski bigos oraz łazanki… Te potrawy łączy jedno: wyśmienicie smakują z kapustą kiszoną. Można podawać ją jako dodatek do dania głównego, można wyczarować z niej wyborną zupę.
Czytaj więcejPolecane przepisy
Inne przepisy
Groch włoski i pilaw z ryżu
Pilaw (pilaf, pilav) to bliskowschodnia potrawa na bazie kaszy bulgur lub ryżu. Często podaje się ją w słodkiej wersji, z orzechami i rodzynkami. Przypomina nieco risotto, jednak jej charakterystyczną cechą jest sypki ryż, zaś risotto powinno być kleiste i kremowe. Do pilawu najlepiej użyj ryżu długoziarnistego, idealnie nadawać będzie się np. basmati. Spróbuj przyrządzić to danie bez mięsa – z grochem włoskim, czyli ciecierzycą, rośliną popularną w diecie wegetariańskiej. Jeśli planujesz wykorzystać suchy groch, namocz go w wodzie już poprzedniego dnia. Do pilawu nadaje się również wersja konserwowa. Przygotuj ryż – wypłucz go, żeby się nie kleił i dodaj do ciecierzycy. Dobrym pomysłem jest także wcześniejsze lekkie obsmażenie go. Zalej składniki wodą z dodatkiem bulionu i przyprawami. Oprócz cynamonu, do pilawu świetnie pasują także inne przyprawy korzenne. Wzbogać więc smak potrawy dodatkiem kardamonu, anyżu lub kuminu. Następnie dodaj sos pomidorowy. Gotuj wszystko do miękkości, w razie potrzeby dolewając wody. Po zdjęciu z ognia pozostaw przez chwilę pod przykryciem. Podawaj ze świeżym tymiankiem – na wegetariański obiad lub kolację.