Kwaśnica – przepis na najlepszą i klasyczną zupę | Przepisy.pl pixel

Kwaśnica

Autor: przepisy.pl

ratingratingratingratingrating

117

930 os.
cookedstopień trudności

łatwe

czas przygotowania
90 min.
ilość porcji
4 os.
Drukuj

1169 osób wydrukowało

Pobierz pdf

2144 osoby zapisały

Udostępnij

Składniki

50 dekagramów

10 dekagramów

1 sztuka

50 dekagramów

1 sztuka

1 sztuka

1 sztuka

1 sztuka

2 sztuki

Przygotowanie krok po kroku

Krok 1

Żeberka na klasyczną kwaśnicę umyj, włóż do garnka, zalej wodą, gotuj na małym ogniu.

Kwaśnica - Krok 1

Krok 2

Dodaj kostkę Knorr do gotującej się wody z mięsem.

Kwaśnica - Krok 2

Krok 3

Dodaj pokrojoną w kostkę marchew i pietruszkę, wrzuć ziele angielskie, liść laurowy oraz poszatkowaną kapustę. Gotuj mięso, aż będzie miękkie. Jeśli zachodzi taka potrzeba dolej wody.

Kwaśnica - Krok 3

Krok 4

Ugotowane żeberka wyjmij z wywaru i obierz z kości. Mięso włóż z powrotem do garnka.

Kwaśnica - Krok 4

Krok 5

Dodaj rozdrobniony czosnek i całość zagotuj.

Kwaśnica - Krok 5

Krok 6

Słoninę i cebulę pokrój w kostkę i stop na skwarki. Połącz je z zupą. Kwaśnicę podajemy z pieczywem lub ugotowanymi osobno ziemniakami.

Kwaśnica - Krok 6
przepisy.pl

Dobra rada:

Aby natka z pietruszki dłużej zachowała świeżość, opłucz ją, ułóż na ręczniku papierowym, włóż do woreczka foliowego i umieśc w lodówce.

5

Opinie o przepisie

  • wapniak

    wapniak , 04.11.2021

    Kwaśnica nie z żeberkiem a z golonką i bez kapusty za to z ziemniakami. Gotujemy golonko do miękkości wywar zaprawiamy wodą spod kapusty kiszonej, doprawiamy sporą ilością pieprzu i podajemy z gotowanymi ziemniakami.

    Odpowiedz Odpowiedz
  • Krzysztof Bączek

    Krzysztof Bączek , 11.03.2019

    ile wody ?

    Odpowiedz Odpowiedz
  • Andrzej Stefański

    Andrzej Stefański , 02.08.2016

    J/w , jestem góralem z dziada pradziada ale... jako zyjym na tym świecie pol wieku, nie słysołek jesce ło kwaśnicy z kiołbasom a juz na pewno nie z grzybami! a jarzyny to juz cysto herezyjo!

    Odpowiedz Odpowiedz
  • Wanda Bogacz

    Wanda Bogacz , 02.01.2016

    To już nie jest kwaśnica tylko kapuśniak. Do kwaśnicy nie dodaje się jarzyn. Przed podaniem przepisu należy sprawdzić z czego gotuje sie kwaśnicę.

    Odpowiedz Odpowiedz
    Odpowiedzi (1)

Przepisy w Waszym wykonaniu

  • Kwaśnica - zdjęcie użytkownika - zdjęcie numer 1
  • Kwaśnica - zdjęcie użytkownika - zdjęcie numer 2
  • Kwaśnica - zdjęcie użytkownika - zdjęcie numer 3
  • Kwaśnica - zdjęcie użytkownika - zdjęcie numer 4
  • Kwaśnica - zdjęcie użytkownika - zdjęcie numer 5
  • Kwaśnica - zdjęcie użytkownika - zdjęcie numer 6
  • Kwaśnica - zdjęcie użytkownika - zdjęcie numer 7
  • Kwaśnica - zdjęcie użytkownika - zaślepka
>
<
1 osoba ogląda przepis:
Szakszuka
czas przygotowania
25 min.
stopień trudności

łatwe

Robienie przetworów jest najprostszym i zdecydowanie najsmaczniejszym sposobem na to, by zachować smaki wiosny, lata i jesieni na dłużej. Można robić setki zdjęć krajobrazów, by cieszyć nimi oko w sezonie zimowym, ale to smaczny posiłek pozwoli w pełni poczuć atmosferę cieplejszych miesięcy. Przygotowanie słoików ze smakowitą zawartością musi obejmować patenty, które pozwolą zachować świeżość przetworów. Jednym z najmniej kłopotliwych sposobów jest pasteryzowanie słoików w piekarniku.

Czytaj więcej

Dobry przepis na ciasto naleśnikowe powinien znaleźć się w notatniku każdego kucharza. Dzięki niemu możliwe jest zrobienie nie tylko ulubionych placków z owocami, które wyśmienicie smakują podczas podwieczorku, ale także przygotowanie krokietów. Nie powinny kojarzyć się wyłącznie z przyjęciami weselnymi! Jak zrobić naleśniki na krokiety? To proste, pod warunkiem, że przestrzega się podstawowych zasad kuchennych.

Czytaj więcej

przepisy.pl - KwaśnicaKwaśnica

Kwaśnica jest daniem polskiej kuchni góralskiej. To charakterna, kwaśna zupa przygotowywana na bazie kiszonej kapusty, mięsa (najlepiej, aby była to baranina lub żebro wieprzowe) z dodatkiem słoniny, kawałków kiełbasy i grzybów, podawana z ziemniakami albo świeżym chlebem. Niektórzy klasyczną kwaśnicę jadają tylko w podhalańskich karczmach lub górskich schroniskach. My jednak jesteśmy zdania, że tego rarytasu nie warto sobie odmawiać, nawet jeśli z górami nie jest nam szczególnie po drodze. Jak ugotować kwaśnicę, by we własnej kuchni stworzyć autentyczny smak spod samiuśkich Tater? Mamy na to sposób – najlepszy przepis na kwaśnicę!

Dla kogo?

Talerz zupy kwaśnicy zaspokoi głód i postawi na nogi, nie tylko po trudach górskich wędrówek, ale zawsze wtedy, gdy masz ochotę na wyrazisty obiad i konkretny posiłek, ponieważ najlepsza klasyczna kwaśnica jest treściwa, mocno kwaśna, oraz bardzo mięsna i tłusta.

Na jaką okazję?

Tęsknisz za widokiem górskich szczytów albo spacerami po malowniczych dolinach? Sprawdzony przepis na kwaśnicę umili czas oczekiwania na kolejną wyprawę. Z racji tego, że w zupie nie brakuje sycących składników, możesz śmiało potraktować ją jako solidny lunch albo bardzo rozgrzewającą kolację. Z zupą kwaśnicą z naszego przepisu żadne chłody nie będą ci straszne!

Czy wiesz, że?

Kwaśnicę najlepiej jest serwować co najmniej jeden dzień po ugotowaniu – dzięki temu składniki zupy mogą się „przegryźć” i danie jest jeszcze smaczniejsze. Co ciekawe, w niektórych regionach Polski, do zrobienia przepisu na zupę kwaśnicę wykorzystuje się wywar rybny.

Dla urozmaicenia:

Przepis na zupę kwaśnicę możesz nieco urozmaicić, dodając do zupy dwa kieliszki żubrówki – wówczas nabierze ona specyficznego smaku. Klasyczną kwaśnicę często podaje się z ziemniakami, które po ugotowaniu można dorzucić do talerza z zupą lub umieścić na talerzyku obok kwaśnicy.