Bigos domowy

- Krok 1Kapustę białą poszatkuj, a kiszoną przetnij 2 razy, żeby ją rozdrobnić.
- Krok 2Cebulę obierz i pokrój w kostkę, podsmaż w garnku i dodaj kapusty. Podlej winem, dodaj liść laurowy i ziele angielskie.
- Krok 3Boczek, szynkę i kiełbasę pokrój w kostkę. Podsmaż na patelni, lekko posypując przyprawą Delikat Knorr.
- Krok 4Mięso dodaj do kapusty. Duś 60 min. Dopraw do smaku przyprawą Delikat Knorr. Czynność z duszeniem można powtarzać przez 3 dni dla lepszego smaku. Podawaj w misce odgrzane porcje.

Te niepozorne brązowe kuleczki, czyli ziele angielskie, Anglicy nazwali „allspice”, co miało oznaczać „wszystkie przyprawy”. Uważali bowiem, że w aromacie ziela angielskiego można odnaleźć nutę wielu przypraw: gałki muszkatołowej, imbiru, cynamonu, goździków, a nawet pieprzu. Dziś uważa się, że najlepsze jagody ziela angielskiego pochodzą z Meksyku, gdzie są zbierane wprost z dziko rosnących drzew.

Bigos to przygotowane z kiszonej kapusty danie jednogarnkowe, które należy do najbardziej rozpoznawalnych potraw w Polskiej kuchni. Jego fenomen polega na tym, że wszyscy gotują bigos według takiej samej lub podobnej receptury, a w każdym domu smakuje zupełnie inaczej. Jeśli nie opanowałaś jeszcze sztuki gotowania bigosu, koniecznie musisz nadrobić zaległości.To danie uniwersalne, więc nadaje się na każdą okazję. Szczególnie zimą, kiedy za oknem szaro, wyrazista potrawa doda tobie i twoim najbliższym mnóstwo wigoru. Typowy polski bigos, oprócz kiszonej kapusty, zawiera również dodatki mięsne. Jedynie od twojej fantazji zależy, jakie konkretnie rodzaje mięsiwa wybierzesz. Może to być wołowina, wieprzowina czy nawet dziczyzna. Wiele gospodyń za obowiązkowy składnik bigosu uważa kiełbasę i boczek. Jeśli chcesz, aby potrawa była nieco bardziej wykwintna, podlej ją czerwonym winem i dorzuć garść suszonych śliwek lub rodzynek.