
Składniki
1 sztuka
1 sztuka
300 gramów
1 sztuka
5 sztuk
100 gramów
100 gramów
200 gramów
100 gramów
500 gramów
0.5 sztuki
6 sztuk
2 sztuki
0.5 łyżki
0.5 łyżki
Przygotowanie krok po kroku
Krok 1
Fasolę i ciecierzycę namocz w zimnej wodzie przez jeden dzień. Następnie ugotuj oddzielnie do momentu, gdy staną się miękkie.
Krok 2
Odsącz fasolę i ciecierzycę, zalewając mięso wodą pozostałą z gotowania. Następnie uzupełnij zimną wodą do objętości około 3 litrów.
Krok 3
Dodaj obie bulionetki Knorr oraz czosnek. Całość gotuj na dość dużym ogniu przez około 4 godziny. Powstały w ten sposób bulion powinien być bardzo intensywny i nieprzezroczysty.
Krok 4
Wyjmij mięso z bulionu i pokrój je w mniejsze kawałki.
Krok 5
Do pozostałego wywaru (około 2 litrów) dodaj ziemniaki, kapustę, przyprawy oraz fasolę z ciecierzycą. Gotuj przez około 20-30 minut do momentu, gdy dodane składniki staną się zupełnie miękkie.
Krok 6
Dopraw wywar do smaku odrobiną kminu i jeśli zachodzi taka potrzeba, dodatkowo odrobiną soli i pieprzu. Przez podaniem wymieszaj zupę z różnymi kawałkami mięsa.
Przepisy w Waszym wykonaniu
łatwe
Wiosna i lato to świetny czas na urządzenie grilla. Soczyste żeberka, wyrazista karkówka, ryba z chrupiącą skórką czy podpieczone warzywa i owoce – ich cechą wspólną jest intensywny aromat oraz smak.
Co na grilla? Oto kilka porad.
Mówi się, że jedna jaskółka wiosny nie czyni, ale gdy w ogrodach pojawia się smukły rabarbar, można mieć pewność, że zima odeszła na dobre. Oficjalnie uważany jest za warzywo, lecz doskonale sprawdza się w owocowych kompotach w połączeniu z truskawkami i licznych deserach.
Czytaj więcejPolecane przepisy
Inne przepisy
Escudella
Biała fasola, pikantna kiełbasa chorizo, duszona wieprzowina, ziemniaki i kapusta ugotowane w esencjonalnym bulionie. My mamy barszcz i grzybową, a Hiszpanie – escudellę. To tradycyjna, pełna treściwych dodatków zupa, którą na Półwyspie Iberyjskim podaje się podczas Świąt Bożego Narodzenia. W odróżnieniu od polskich zup serwowanych na wigilię, escudella nie jest daniem postnym. Wręcz przeciwnie, ilość mięsnych składników sprawia, że zupę można podsumować jako talerz na bogato. By ją zrobić, do jednego garnka wrzucasz fasolę, ziemniaczki i przynajmniej kilka rodzajów mięsa. Dobrze pasują do siebie wołowina, golonka, szynka, kiełbasa chorizo (możesz zastąpić ją polską pikantną kiełbasą długodojrzewającą, lub podwędzaną) i kurczak. Do takiego dania nie musisz serwować już nic więcej, ale wiele osób lubi przegryzać tego typu zupy chlebem lub pszenną bułką z sezamem czy innymi ziarnami.