Składniki
2 sztuki
1 sztuka
2 sztuki
500 gramów
250 gramów
1.5 litra
1 szczypta
1 łyżka
3 sztuki
2 łyżki
Przygotowanie krok po kroku
Wartości odżywcze
Krok 1
Zagotuj w dużym rondlu nóżki, golonki i kość od szynki. Dodaj bulionetkę drobiową Knorr. Gotuj na wolnym ogniu przez 2 godziny.
Krok 2
Poszatkuj grubo kapustę. Zagotuj w oddzielnym rondlu wodę. Dodaj ocet, kapustę i gotuj przez 2 minuty. Odcedź i odstaw.
Krok 3
Wyjmij nóżki, golonki i kość z rosołu. Ostudź i obierz z tłuszczu. Oddziel mięso od kości, posiekaj i odstaw.
Krok 4
Obierz i pokrój ziemniaki w kostkę. Dodaj do rosołu kapustę, ziemniaki i gotuj przez 30 minut.
Krok 5
Dodaj kminek, pieprz i posiekane mięso, następnie wlej śmietanę. Podawaj zupę posypaną zieloną pietruszką.
Dobra rada:
Aby natka z pietruszki dłużej zachowała świeżość, opłucz ją, ułóż na ręczniku papierowym, włóż do woreczka foliowego i umieśc w lodówce.
- Odpowiedz
Przepisy w Waszym wykonaniu
łatwe
Rosół uważany jest za jedną z najszlachetniejszych zup. Pojawia się na stołach w czasie ważnych uroczystości. Rozgrzewa w najchłodniejsze dni i zachwyca wyjątkowym smakiem. W kuchni okazuje się niezastąpiony jako baza dla innych zup i potraw.
Czytaj więcejWigilijne pierogi, kulebiaki, różnorodne krokiety i paszteciki, staropolski bigos oraz łazanki… Te potrawy łączy jedno: wyśmienicie smakują z kapustą kiszoną. Można podawać ją jako dodatek do dania głównego, można wyczarować z niej wyborną zupę.
Czytaj więcejPolecane przepisy
Inne przepisy
Kapuśniak
Kapuśniak to zupa kojarzona w Polsce głównie z górskimi terenami, gdzie nazywana jest kwaśnicą. W tych rejonach gotuje się ją z kiszonej kapusty, na mięsnym wywarze. Do jej przyrządzenia nie używa się innych warzyw, a jako dodatek wykorzystuje się ziemniaki wyłożone na osobnym talerzu. Słowacy i Ukraińcy, przyrządzają własną odmianę tego dania, nazywając ją kapustnicą. Tak naprawdę wariantów kapuśniaku jest wiele, pojawiają się nawet opcje wegetariańskie, w których wywar przyrządza się np. z grzybów. Najpopularniejsze jest jednak wykorzystanie białej kapusty, gotowanej w połączeniu z dwoma rodzajami mięs, np. wieprzowym i wołowym. Do takiej mieszanki dodaje się kminek – popularną do przyprawiania dań z kapusty przyprawę – oraz pietruszkę. Gotową potrawę możesz zaserwować z ulubionym pieczywem: w wersji świeżej lub zgrillowanej na grzanki. Dla jeszcze lepszego efektu – smakowego i wizualnego – warto dodać do niej kiełbasę. Mamy nadzieję, że nasz przepis stanie się dla Ciebie inspiracją do przyrządzenia kapuśniaku. Smacznego!