Składniki
4 sztuki
2 sztuki
4 sztuki
3 sztuki
2 sztuki
1 sztuka
0.3 litra
0.5 litra
150 mililitrów
100 gramów
3 sztuki
6 sztuk
5 sztuk
Przygotowanie krok po kroku
Krok 1
Golonkę umyj i oczyść. Warzywa pokrój w mniejsze kawałki. Wszystko razem obsmaż na dobrze rozgrzanym tłuszczu, do momentu, gdy warzywa i mięso nabiorą złotego koloru. Przełóż do rondla.
Krok 2
Warzywa i mięso zalej piwem. Następnie uzupełnij garnek wodą tak, żeby płyn przykrywał do 1/3 wysokości mięsa. Dodaj przyprawy, musztardę oraz kostki Rosołu z kury Knorr.
Krok 3
Piecz pod przykryciem w piekarniku rozgrzanym do 180 stopni przez około 2 godziny.
Krok 4
Następnie zdejmij pokrywkę, oblej golonki miodem i piecz jeszcze przez 15 minut tak, żeby mięso było chrupiące i rumiane.
- Odpowiedz
- Odpowiedz
- Odpowiedz
- Odpowiedz
- Odpowiedz
- Odpowiedz
- Odpowiedz
- Odpowiedz
- Odpowiedz
- Odpowiedz
- Odpowiedz
- Odpowiedz
- Odpowiedz
- Odpowiedz
- Odpowiedz
- Odpowiedz
- Odpowiedz
- Odpowiedz
- Odpowiedz
- Odpowiedz
- Odpowiedz
- Odpowiedz
- Odpowiedz
- Odpowiedz
- Odpowiedz
- Odpowiedz
- Odpowiedz
- Odpowiedz
Przepisy w Waszym wykonaniu
Rosół uważany jest za jedną z najszlachetniejszych zup. Pojawia się na stołach w czasie ważnych uroczystości. Rozgrzewa w najchłodniejsze dni i zachwyca wyjątkowym smakiem. W kuchni okazuje się niezastąpiony jako baza dla innych zup i potraw.
Czytaj więcejWigilijne pierogi, kulebiaki, różnorodne krokiety i paszteciki, staropolski bigos oraz łazanki… Te potrawy łączy jedno: wyśmienicie smakują z kapustą kiszoną. Można podawać ją jako dodatek do dania głównego, można wyczarować z niej wyborną zupę.
Czytaj więcejPolecane przepisy
Inne przepisy
Golonka w piwie
Golonka w piwie to kultowe, mistrzowskie danie – kto raz jej spróbuje, zakocha się w jej smakuj bez pamięci. Zwłaszcza, jeśli wśród biesiadników będą miłośnicy tłustych mięs i złotego, chmielowego trunku. Golonka, czyli mięso pozyskiwane z tylnej kończyny świni, królowała przed wiekami na szlacheckich stołach. Także i dziś danie to ma swoich zagorzałych wielbicieli. Co więcej, golonka doczekała się nawet swojego święta – w wielu miastach rokrocznie organizowane są festiwale, podczas których spróbować można tego specjału podanego na wiele sposobów. Na przykład z dodatkiem ostrej musztardy, miodu i piwa... W ten sposób przyrządzona golonka jest mięciutka, soczysta i dosłownie rozpływa się w ustach. Rarytasem jest jej glazurowana skórka. Najlepiej smakuje z pieczonymi ćwiartkami ziemniaków oraz surówką z kiszonej kapusty. Równie dobrze jednak można ją podać z pajdą świeżego chleba.
Dla kogo?
Golonka pieczona w piwie znajdzie swoich fanów wśród tych, którzy nie wyobrażają sobie posiłku bez mięsnego dodatku. Golonka to przeważnie duży kawałek mięsa, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby podzielić ją na pół lub na jeszcze mniejsze części.
Na jaką okazję?
Czy musi być jakaś okazja, aby przyrządzić golonkę w piwie? Przepis możesz wykorzystać, gdy nie masz pomysłu na obiad, a chodzi Ci po głowie coś niestandardowego. Wystarczy, że przeznaczysz na przygotowanie posiłku ok. 2 godziny i golonka pieczona w piwie gotowa.
Czy wiesz, że?
Golonkę uznaje się za typowo męski przysmak. Większość kucharzy twierdzi, że jest to dość tłusty i kaloryczny kawałek mięsa. Uważa się jednak, że golonka gotowana nie jest tak tłusta, jak może się wydawać, a mięso może być delikatne i kruche.
Dla urozmaicenia:
Dodatkiem, który nie tylko pasuje do golonki w piwie, ale również znacznie wzbogaci jej smak, jest kapusta zasmażana. Oprócz niej możesz przyrządzić ziemniaki pieczone, puree ziemniaczane lub frytki. Wszystko zależy od Twoich preferencji smakowych oraz tego, ile czasu chcesz przeznaczyć na przygotowanie golonki w piwie. Przepis już znasz – smacznego!