Okra – jak jeść? Jak smakuje i jak przyrządzić?
Macie możliwość kupić ketmię i zastanawiacie się, jak smakuje to warzywo? Do czego pasuje okra? Jak jeść ketmię i z czym ją serwować? Poznajcie ten egzotyczny strączkowiec i dowiedzcie się, jak wykorzystać to warzywo w kuchni.
Okra – jak smakuje to warzywo?
Okra jest w Polsce mało popularna i chociaż niektórzy za nią przepadają, rzadko można znaleźć ją w sklepach czy na targach, a przez to jej zastosowanie kulinarne w naszym kraju jest dosyć ograniczone. To warzywo przypominające w smaku cukinię lub fasolkę szparagową jest jadalne w całości – surowiec gastronomiczny stanowią zarówno kwiaty, jak i liście, łodygi czy nasiona, ale w zastosowaniach kuchennych wykorzystuje się zwykle podłużne owoce. Strąki okry są włókniste, a w środku mają małe nasiona. Okra jest dostępna w kolorze fioletowym i zielonym, ta fioletowa (podobnie jak fioletowa fasolka szparagowa), po ugotowaniu zmienia barwę na zieloną.
Okra – jak gotować i jeść?
Jak wykorzystać okrę? Jak jeść to warzywo? Okrę można gotować, ale też grillować i piec. To oryginalne warzywo może być też spożywane na surowo jako chrupiący dodatek do obiadu lub marynowane. Okrę najlepiej gotować na wolnym ogniu przez ok. 20 minut bez przykrycia, żeby specyficzny zapach nieco się ulotnił. Okra po ugotowaniu jest śluzowata i śliska, co może zniechęcać do jej spróbowania, ale smak jest na tyle ciekawy, że na pewno warto przynajmniej spróbować. Jak przyrządzić to warzywo? Okrę możecie wykorzystać jako składnik gulaszu lub zupy, a nawet dodać do leczo lub innych potraw jednogarnkowych zamiast cukinii czy dyni. Okra stanowi też dobry surowiec na domowe przetwory w occie.
Komentarze (0)