Żeby dobrze wybrać rybę, którą będziesz przygotowywać, musisz zwrócić uwagę na kilka kwestii. Pierwszą z nich jest zapach – świeża ryba pachnie wodą morską, jej woń nie jest więc nieprzyjemna ani drażniąca. Drugą istotną kwestią jest skóra. Po dotknięciu powinna wrócić do poprzedniego kształtu, nie może się odkształcać. Ważne są też wszelkie przebarwienia, których nie powinno być na świeżej rybie. Na koniec zwróć uwagę na oczy i skrzela. Oczy nie mogą być zapadnięte ani tym bardziej mętne, z kolei skrzela muszą być czerwone. Inny kolor (biały lub siny) wskazuje na brak świeżości produktu.
Rodzaje ryb
Halibut, karp, a może pstrąg? Jeśli zastanawiasz się, którą rybę przygotować, przeczytaj kilka porad i wskazówek. Pierwszą z tych ryb cechuje niewielka zawartość tłuszczu. Wyróżnia się trzy rodzaje halibuta – czarny, niebieski i biały, a różnice między nimi odpowiadają miejscu ich występowania. Żeby wydobyć z tego gatunku to, co najlepsze, potrzebne będą głównie przyprawy oraz ziołowe dodatki. Halibut nadaje się do gotowania, grillowania lub smażenia. Chcesz przyrządzić tę rybę? Wypróbuj przepis na pysznego halibuta z purée z kalafiora.
Jeśli natomiast zdecydujesz się na danie z karpiem, zwróć uwagę na zabarwienie łusek tej ryby – powinny mieć odcienie brązowo-żółto-niebieskie. Skóra musi być gładka i wilgotna, a mięso sprężyste. W kuchni najlepiej sprawdzi się karp ważący nie więcej niż półtora kilograma. Dobrym sposobem na jego podanie jest faszerowanie go lub przyrządzenie w galarecie.
Ostatnia z wymienionych ryb – pstrąg – posiada bardzo delikatne mięso. Żeby nadać mu wyjątkowego aromatu, ponacinaj skórę i przełóż ziołami oraz przyprawami. Sprawdzą się np. rozmaryn i tymianek, a jeśli dodatkowo dołączysz czosnek, ryba będzie bardziej wyrazista. Wybierz swój ulubiony rodzaj ryby i zadbaj o idealnie komponujące się dodatki. Do pstrąga w migdałach pasować będą elementy chrupiące, takie jak uprażone płatki migdałów. Nie tylko podkreślą smak dania, ale i sprawią, że będzie ciekawiej prezentować się na talerzu.
Ryba w galarecie
Sposobów na przyrządzenie wybranego rodzaju ryby jest wiele. Spróbuj na przykład wariantu w galarecie, przygotowując karpia po żydowsku. To wykwintna potrawa, która sprawdzi się jako ważny punkt Twojego menu podczas uroczystego przyjęcia. Aby przygotować karpia po żydowsku, najpierw rozdziel rybę na średnie kawałki (około 4 cm), a następnie przygotuj aromatyczny wywar z włoszczyzny. Dodaj do tego liście laurowe, ziele angielskie, a żeby uzyskać jeszcze bardziej wyrazisty smak – także głowę ryby. Zagotuj bulion i dołącz do niego pokrojone kawałki. Pamiętaj jednak, żeby wcześniej dokładnie oczyścić je z ości. Wsyp również żelatynę i całość ostudź. Na koniec odcedź wywar, aby pozostał jedynie płyn i zalej nim półmiski z rybą. Aby galareta była przezroczysta, nie dodawaj do niej zbyt dużo marchewki. Tak przygotowana potrawa dobrze smakuje skropiona jedynie niewielką ilością soku z cytryny. Ewentualnie podawaj ją z chrupiącymi, pełnoziarnistymi grzankami – przed zapieczeniem natrzyj je czosnkiem i posyp tymiankiem.
Smażenie i panierowanie ryb
Wolisz przyrządzić rybę w chrupiącej wersji? W takim razie obtocz ją w panierce i usmaż na odkrytej patelni – w przeciwnym razie straci swoją chrupkość. Jeśli chcesz, by ryba była zarumieniona, nie zapomnij o jej dokładnym osuszeniu przed smażeniem. Soczyste mięso uzyskasz, gdy bezpośrednio przed smażeniem je posolisz – jeśli zrobisz to wcześniej, może być nieco sucha. O tych wskazówkach pamiętaj podczas przygotowywania karpia smażonego na maśle.
Panierka pikantna, delikatna, a może z dużą ilością ziół? Jej przygotowanie jest bardzo proste, wystarczy jajko, mąka, bułka tarta i przyprawy. Zacznij od pokrojenia ryby w dzwonka (jeśli jej kawałek jest duży, przetnij go na pół, najlepiej wzdłuż linii kręgosłupa), a każdą część dopraw. Następnie kawałki zamocz w roztrzepanym jajku i obtocz w mące oraz bułce tartej. Niektóre rodzaje ryb (łosoś, pstrąg czy karp) nie wymagają dodania bułki, za to pozostałe świetnie komponują się z jej dodatkiem. Warto wymieszać panierkę z ulubionymi przyprawami, na przykład czerwoną papryką, świeżo zmielonym pieprzem, rozmarynem czy chili. Pamiętaj, aby smażenie rozpocząć od tej strony filetu, na której znajduje się skóra. Jakie dodatki będą najlepiej pasować do takiej potrawy? Smażona ryba dobrze komponuje się z purée ziemniaczanym, posypanym koperkiem lub szczypiorkiem, a także z różnymi kaszami i surówkami, m.in. z czerwonej kapusty.
Pieczenie ryb
Jeśli chcesz zminimalizować ilość tłuszczu w serwowanym daniu, dobrym rozwiązaniem będzie upieczenie ryby z ziołami i dodatkami. Nadmiernemu wysuszeniu w piekarniku zapobiegniesz, jeśli owiniesz potrawę w folię aluminiową. Sprawdź to, przyrządzając mintaja z pieczonym porem – dla urozmaicenia smaku, dodaj do niego czerwoną fasolkę i żółtą paprykę. Warto pamiętać, że pieczone ryby doskonale smakują z wszelkiego rodzaju sosami, np. porowo-śmietanowym lub czosnkowym, a także z warzywami. Podaj je do ryby po podhalańsku, a uzyskasz potrawę, która łączy w sobie delikatny smak warzyw ze słodkimi owocami.
Ryba po grecku, karp w galarecie skropiony sokiem z cytryny czy pstrąg w migdałach podany z pieczonymi ziemniakami? Wybierz swój ulubiony rodzaj ryby i nie zapomnij o ciekawych dodatkach, np. suszonych śliwkach i prażonych migdałach. Dołączaj do tego sezonowe produkty, wyraziste przyprawy i świeże zioła. Udanego komponowania smaków!