Wilgotne, puszyste i niepowtarzalne w smaku. Po prostu pyszne. Nic dziwnego, że ciasto marchewkowe cieszy się taką popularnością. W Stanach Zjednoczonych ma nawet swoje święto, które obchodzone jest 3 lutego. Ten łatwy w przygotowaniu i pyszny wypiek to świetny sposób na niebanalne wykorzystanie marchwi. Ponadto pozwoli Ci przemycić do diety dzieci nieco warzyw w formie deseru. Czemu więc nie spróbować?
Ciasto z marchewki, czyli po prostu marchwiak
Marchew wykorzystywana była do wypieków już w czasach średniowiecza, kiedy cukier był towarem deficytowym. Słodkie warzywo stało się, więc jego doskonałym zamiennikiem. Na różne sposoby wykorzystywano je do ciast i deserów na całym świecie. Przykładowo, w województwie łódzkim od lat pieczono pierniki z marchwi, a na Lubelszczyźnie w tradycji kulinarnej zapisały się wypieki z nadzieniem marchewkowo-makowym, które nazywa się marchwiakami. Ciasta z marchwi nie przywędrowały więc do nas zza oceanu – nasz kraj również ma bogatą historię komponowania deserów na bazie tego warzywa.
Współcześnie dużo chętniej pieczemy jednak ciasto z marchwi wzorowane na tradycyjnych anglosaskich wypiekach niż lubelskich marchwiakach. Dlaczego nagle rozsmakowaliśmy się w carrot cake? Na pewno spora w tym zasługa amerykańskiej popkultury. W Stanach Zjednoczonych ciasto marchewkowe jest niesamowicie popularne. Ma nawet swoje święto, które przypada na dzień 3 lutego. Nie bez znaczenia jest także niepowtarzalny smak tego wypieku. Poniżej zdradzamy, jak go wydobyć.
Sekret udanego carrot cake – przepis na sukces
Czym carrot cake różni się od innych wypieków z marchwi? Amerykanie cenią je przede wszystkim za połączenie smaku soczystej marchwi z przyprawami korzennymi np. cynamonem oraz orzechami. Ciasto ma aksamitną, wilgotną konsystencję (to zasługa marchwi) oraz niesamowity aromat, co jest oczywiście efektem dodatku przypraw. Dopełnieniem tej unikalnej kompozycji jest polewa z serka Philadelphia (lub innego białego sera), którym można również przełożyć ciasto. Do tego ciasto z marchwi jest łatwe i szybkie w przygotowaniu. Cały proces nie zajmuje zwykle więcej niż kilkadziesiąt minut i nie wymaga zaawansowanych umiejętności kulinarnych.
Ciasto z marchwi szczególnie dobrze smakuje zimą i jesienią, kiedy lubimy otaczać się ciepłymi, odprężającymi zapachami przypraw korzennych. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby przygotowywać je także wiosną i latem. Będzie świetnym dopełnieniem rodzinnego popołudnia w ogrodzie. Sprawdzi się także podczas przyjęcia w roli szybkiego i niedrogiego deseru.
Po dokładny przepis na ciasto marchewkowe zapraszamy tutaj.