Dlaczego odchodzi skórka od chleba po upieczeniu?
Przygotowaliście domowe pieczywo i zastanawiacie się, dlaczego odchodzi skórka od chleba i jak temu zaradzić? W jaki sposób piec chleb, żeby jego skórka nie oddzielała się? Poznajcie nasze sposoby!
Dlaczego odchodzi skórka od chleba?
Odchodząca skórka jest chyba najczęstszym problemem podczas domowego wypieku pieczywa. Dlaczego się tak dzieje? Dlaczego skórka od chleba odstaje po upieczeniu? Zwykle powodem jest zbyt krótki czas wyrastania ciasta lub rozpoczęcie pieczenia w zbyt mocno nagrzanym piekarniku. Rozwiązania są bardzo proste – ciasto na pieczywo musi odpowiednio długo wyrastać, a dodatkowo proces pieczenia powinien się odbywać w ściśle kontrolowanej temperaturze.
Dlaczego skórka oddziela się od chleba i jak temu zapobiegać?
Dlaczego po upieczeniu chleba odchodzi skórka? Powodem może być nieprawidłowe przygotowanie ciasta. Przed włożeniem uformowanego bochenka do pieca należy posmarować go z wierzchu wodą, dzięki czemu po upieczeniu skórka nie będzie się nadmiernie kruszyła. Do przygotowania ciasta drożdżowego trzeba też użyć odpowiedniej mąki zawierającej wystarczająco dużo glutenu.
Jeśli te metody nie pomagają, wykorzystajcie funkcję parową piekarnika. Gorąca para dodatkowo zwilży chleb w trakcie pieczenia i zmniejszy ryzyko odchodzenia skórki.
Jeśli pierwsze wypieki się nie udadzą i skórka będzie od nich w całości odchodzić, nie wyrzucajcie ich. Uszkodzony, ale odpowiednio wypieczony chleb można z powodzeniem wykorzystać jako surowiec do przygotowania grzanek, zmielić na bułkę tartą lub dodać do masy na kotlety mielone.
Komentarze (0)