Dla zdrowia!
Chleb żytni jest dobrym źródłem węglowodanów, zapewniających energię potrzebną do działania każdego dnia. Są uwalniane do krwi stopniowo, dzięki czemu możemy cieszyć się długim uczuciem sytości. Jest to bardzo pomocne dla wszystkich, którzy mają problem z podjadaniem niezdrowych przekąsek między posiłkami.
Oprócz tego chleb żytni jest skarbnicą cennych składników mineralnych. Zawarty w nim magnez pomaga w utrzymaniu równowagi elektrolitowej oraz przyczynia się do zachowania właściwego metabolizmu energetycznego. Żelazo, oprócz wspierania produkcji czerwonych krwinek i hemoglobiny, dba o odpowiednie działanie układu odpornościowego.
Nie można nie wspomnieć o manganie, pomagającym w tworzeniu tkanek łącznych oraz witaminach z grupy B. Wśród nich na szczególną uwagę zasługuje witamina B1, nazywana też tiaminą, która wspiera układ nerwowy. Wygląda na to, że przy następnej wizycie w piekarni nie będziemy mieli problemów z wyborem pieczywa.
powrót do góryZainspiruj się!
Kanapki nie muszą być nudne! Co prawda czasem łatwo jest popaść w monotonię, ale kanapka żytnia z awokado i krewetkami to idealny sposób, by sobie z nią poradzić. Obecność owoców morza sprawia, że zyskujemy od razu pomysł na wymyślną, ale prostą do zrobienia przystawkę. Potrzebujecie czegoś bardziej na co dzień? Kanapka do szkoły z pieczonym indykiem będzie odpowiednia również do pracy, na piknik i na wycieczkę. Posiłki na wynos też powinny być smaczne i urozmaicone.
Twarożek z papryką i porem na liściach cykorii z chlebem litewskim to fantastyczna propozycja dla wszystkich, którzy cenią nie tylko smak potraw, ale także ich wygląd. Kulinarne arcydzieło na talerzu od razu rozbudzi apetyt. Niebanalny początek dnia zapewni śniadaniowa zapiekanka z żytnim chlebem, pieczarkami, pomidorami i znakomitymi przyprawami. Innym sposobem na gorące śniadanie jest szakszuka z pieczywem i warzywami – alternatywa dla klasycznej jajecznicy.
Udane rozpoczęcie dnia mamy zapewnione, ale co z resztą posiłków? Niech podczas obiadu nie zabraknie barszczu chlebowego, o którego aromat zadbają suszone grzyby. Na kolację proponujemy przepis na sałatkę z kurczakiem i grzankami z chleba, oczywiście razowego. Jogurt naturalny z owocami i orzechami z chlebem zadowoli fanów słodkich smaków.
powrót do góryCzy wiesz, że?
- Chleb w najróżniejszych formach jest spożywany przez ludzi na całym świecie. Mimo że jego skład w większości przypadków jest podobny i zawiera mąkę, wodę oraz drożdże albo zakwas, pieczywo może znacznie się różnić. Do wypieku najlepszego chleba żytniego używana jest mąka żytnia razowa typu 2000.
- Chleb żytni wypiekany na zakwasie utrzymuje świeżość przez około 7 dni, a w niektórych przypadkach nawet 2 tygodnie.
- Jednym z najbardziej znanych rodzajów chleba żytniego jest pumpernikiel. Charakteryzuje się ciemnobrązową barwą oraz wilgotnym i zbitym miąższem. Pierwszy przepis na ten rodzaj pieczywa powstał najprawdopodobniej w niemieckiej Westfalii w XVI wieku.
- Mąka i woda – tyle wystarczy do przygotowania zakwasu. Składniki te w wyniku fermentacji wpływają na spulchnianie ciasta oraz nadają mu charakterystyczny, kwaskowaty posmak. Mieszankę należy odstawić w chłodne miejsce i przez kilka dni dodawać mniejsze ilości wody oraz mąki.
- Jeśli przygotowaliśmy zbyt dużą porcję chleba, możemy bez obaw go zamrozić. To świetny sposób na zachowanie jego świeżości. Późniejsze rozmrożenie nie trwa długo, w razie potrzeby możemy posiłkować się piekarnikiem.
- 16 października został wyznaczony przez Międzynarodowy Związek Piekarzy i Cukierników na obchody Światowego Dnia Chleba. Może to być doskonały pretekst do rozpoczęcia własnych, domowych wypieków.z
Z czym to się je?
Ciemnobrązowa, chrupiąca skórka i jasnoszare, zwarte wnętrze to jego znak rozpoznawczy. Dla zwolenników popularnego, pszennego pieczywa może wyglądać dość nietypowo, jednak zdecydowanie warto wgryźć się w temat dokładniej i po prostu spróbować. Chleb żytni jest dość sprężysty i wilgotny. Jego specyficzny, kwaśnawy smak trudno pomylić z jakimkolwiek innym zbożowym specjałem. Zwłaszcza, jeśli trafimy na egzemplarze wypiekane na tradycyjnym zakwasie – polecane przez wszystkich chlebomaniaków.
Przez wiele lat wypiekanie chleba żytniego było swoistym rytuałem. W czasach, gdy na piekarnie trafiamy na każdym rogu, rzadziej zastanawiamy się nad całą procedurą jego powstania. Mimo wszystko, powoli się to zmienia, a pieczenie chleba w domowym zaciszu robi się coraz bardziej popularne. Wtedy zyskujemy pewność, że korzystamy z naturalnych składników, najlepszego rodzaju mąki, a do wypieku możemy włączyć ulubione dodatki. Proste przepisy na chleb razowy dają ogromne pole do przeprowadzania apetycznych eksperymentów.
Możemy dodawać do niego dowolne pestki i nasiona. Popularne są ziarna słonecznika, sezamu i soi. Bardzo interesujące, zwłaszcza pod względem aromatu oraz struktury, jest urozmaicenie chleba niewielką ilością miodu. Nie miejmy oporów przed próbowaniem rozmaitych ziół. Do żytniego chleba na zakwasie znakomicie pasuje kminek. Mniej powszechną, ale równie wartą skosztowania przyprawą w tym zestawieniu jest anyż. Miłośnicy mniej wyrazistych, ale nadal aromatycznych kompozycji powinni spróbować bazylii. Zaopatrzmy się w zapas kozieradki oraz rozmarynu – może być świeży lub suszony.
Skoro wybieramy jeden z najlepszych rodzajów chleba żytniego, zadbajmy o to, by reszta składników naszych kanapek nie ograniczała się do plasterka żółtego sera albo wędliny. Twarożek z chrupiącymi warzywami, posypany świeżym szczypiorkiem zapowiada się dużo bardziej apetycznie. Kanapka w stylu Caprese, czyli z dodatkiem mozzarelli, pomidorów i bazylii też brzmi smakowicie. Wykwintne połączenia z owocami – np. figą, gruszką albo granatem zrobią na stole prawdziwą furorę.
Kanapki z chlebem żytnim możemy zamienić w gorące, aromatyczne grzanki i zapiekanki. Z żółtym serem i pieczarkami to jedno z najbardziej klasycznych, przekąskowych rozwiązań. Spróbujmy śródziemnomorskich inspiracji z suszonymi pomidorami albo oliwkami. Ogranicza nas tylko nasza kulinarna wyobraźnia i zawartość lodówki. Chleb żytni, czy to w postaci kromek, czy grzanek, będzie doskonałym uzupełnieniem sałatek. Możemy wykorzystać go także do gęstych zup, a nawet bigosu. Miejmy go pod ręką, by zatapiać go w smakowitych sosach albo zróbmy z niego podstawę dań, chociażby tych zapiekanych. Z pewnością prędko nam się nie znudzi.
powrót do góry
Komentarze (0)