Dziś jeszcze o ziołach i przyprawach. Temat rzeka. Aby wzmocnić intensywność przypraw można łączyć je ze sobą. Wymaga to trochę wiedzy i doświadczenia. Aby rezultaty były najlepsze proponuję stosowanie zasady regionów, czyli mieszanie ze sobą ziół i przypraw z tego samego obszaru. Nie połączę na przykład sosu sojowego z Azji z tymiankiem czy szałwią z Europy Południowej. Z sosem sojowym świetnie komponują się przyprawy azjatyckie – imbir, trawa cytrynowa, świeża kolendra itp. Z kolei pachnące zioła z basenu Morza Śródziemnego, czyli rozmaryn, bazylia, oregano i tymianek czy estragon doskonale współgrają ze sobą. A do mieszanki dodajemy jeszcze czosnek i papryczkę chili.
Ziołowe pstrągi z rusztu
Czas: 30 minut
Porcja dla 4 osób
Składniki:
- 4 świeże pstrągi, patroszone
- ½ pęczka koperku
- ½ pęczka natki pietruszki
- 1 łyżeczka Przyprawy do kurczaka pikantnej Knorr
- 2 ząbki czosnku
- 2 cytryny
Sposób przygotowania
Pstrągi dokładnie umyj i osusz. Sokiem z jednej cytryny skrop ryby z zewnątrz i w środku, a następnie posyp je przyprawą Knorr i natrzyj przeciśniętym przez praskę czosnkiem. Posiekaj pietruszkę i koperek i dobrze wymieszaj. Do środka ryb dodaj zioła, po czym zawiń folią aluminiową i pozostaw na 1 godzinę. Piecz ryby w piekarniku przez 20 minut w folii, następnie rozwiń folię i piecz kolejne 10 minut. Podawaj z cząstkami cytryny.
Zasadę regionu stosuję także w przypadku przypraw korzennych. Cynamon, goździki, kardamon - to przyprawy kojarzone z Azją. Są intensywne, zawierają dużo olejków zapachowych. Nie warto łączyć ich z ziołami bo całkowicie je zdominują.
Świeże zioła powinno się dodawać w większych ilościach niż suszone i pod koniec gotowania, ponieważ szybko tracą aromat. Suszone zioła dobrze jest tuż przed podaniem rozetrzeć w ręku - wydobędziemy z nich więcej aromatu. Unikam łączenia majeranku z oregano – choć to zioła z tej samej rodziny, nie wpływają korzystnie na siebie.
Komentarze (0)