Podpiwek – co to jest? Do czego go wykorzystać?
Obiło wam się o uszy kiedyś określenie podpiwek? Co to takiego i jak powstaje? Szczególnie popularny jest podpiwek kujawski, ale tego typu napoje przygotowywane są nie tylko na Kujawach, ale też w innych regionach. Sprawdźcie, co to podpiwek i do czego można go wykorzystać.
Podpiwek – co to jest?
Co to jest podpiwek? To napój podobny do piwa, ale zawierający nie więcej niż 2% alkoholu. Do przygotowania podpiwków wykorzystuje się powszechnie dostępne składniki, a cała procedura jest na tyle prosta, że podpiwek można przygotować nawet w domowych warunkach.
Kiedyś podpiwki traktowano jako codzienny napój – coś pomiędzy piwem a kwasem chlebowym. Podpiwek pito na wsiach, szczególnie w czasie żniw, kiedy chłopi potrzebowali orzeźwiającego napoju, ale jednocześnie czegoś, co nie będzie pogarszało wydajności ich pracy. Podpiwek z uwagi na małą zawartość alkoholu i niski koszt produkcji był bardzo popularny.
Podpiwek kujawski – co to jest za napój?
Najpopularniejszą odmianą podpiwka jest podpiwek kujawski. Co to takiego i jak powstaje? Kujawski podpiwek to napój przygotowywany z prażonych ziaren jęczmienia, chmielu i mielonego korzenia cykorii. Kujawski podpiwek doskonale gasi pragnienie. W 2011 roku ten rodzaj napoju został wpisany na listę produktów tradycyjnych. Podpiwek otrzymuje się poprzez zalanie pierwszej brzeczki, dzięki czemu gotowy produkt przypomina piwo. W domowych warunkach podpiwek można przygotować z kawy zbożowej ze słodem jęczmiennym i z suszonych szyszek chmielu. Ten zimny napój może zastąpić sok, mrożoną herbatę, lemoniadę albo kompot do obiadu.
Komentarze (0)