Zsiadłe mleko a kefir – różnice. Czy to to samo?
Czym różni się zsiadłe mleko od kefiru? Zsiadłe mleko a kefir – w czym tkwią różnice? Sprawdź, jak odróżnić te produkty i jak je stosować.
Kefir a zsiadłe mleko – różnice tkwią w sposobie przygotowania
Czy kefir i zsiadłe mleko to to samo? Te wyroby wyglądają podobnie, ale znacząco się różnią. Oba produkty powstają z mleka, a zasadnicza różnica tkwi w sposobie ich przygotowania.
Kefir to fermentowany napój mleczny powstający z pasteryzowanego mleka, drożdży i bakterii fermentacji mlekowej. Kefir powstaje zwykle z mleka krowiego, ale produkuje się go również z mleka owczego i koziego.Zsiadłe mleko jest produktem powstającym ze świeżego niepasteryzowanego mleka odstawionego na 1-2 dni w ciepłe miejsce do momentu naturalnego skwaśnienia. Przygotowanie zsiadłego mleka jest możliwe również z mleka pasteryzowanego kupionego w sklepie, ale wtedy trzeba dodać do niego kwaśną śmietanę z czystymi kulturami bakterii kwasu mlekowego lub naturalny jogurt.
Kefir czy zsiadłe mleko – co do jakiej potrawy?
Zsiadłe mleko a kefir – różnica w sposobie wykorzystania tych produktów też jest znacząca. Kefir można traktować jako samodzielny napój i przygotowywać na jego bazie koktajle lub smoothie, ale też dodawać do chłodników czy orientalnych zup. Z kolei zsiadłe mleko z uwagi na swoją specyficzną konsystencję najlepiej smakuje solo, podane do obiadu, np. do młodych ziemniaków z koperkiem i sadzonego jajka.
Komentarze (0)