Zwijanie sushi nie musi być trudnym zadaniem, z którym są w stanie poradzić sobie jedynie mistrzowie japońskiej kuchni. Skorzystaj z naszych wskazówek jak zawijać sushi, a zdołasz samodzielnie przygotować perfekcyjne rolki. Dowiedz się, jak zwijać sushi w dwóch popularnych odmianach – sushi maki i sushi nori.
Jak zawijać sushi maki?
Sushi maki uchodzi za najpopularniejszy rodzaj tego japońskiego specjału. Zwijanie sushi bez maty jest mocno utrudnione, ale nie niemożliwe. Można w tym celu wykorzystać również podkładki kuchenne, ale zwijane przy ich pomocy rolki nie będą tak ładne, jak te robione na macie, dlatego warto się w nią zaopatrzyć. Najlepiej sprawdzi się bambusowa mata, równo pleciona z gładkich patyczków.
Składniki sushi zawija się w płat nori, czyli sprasowane glony. Ważną kwestię stanowi to, w którą stronę zawijać sushi. Ogólna zasada jest taka, aby rozłożyć na macie nori błyszczącą stroną do dołu. Następnie na środku płatu układa się cienką, około półcentymetrową warstwę ryżu – powinien być to ryż specjalnie przeznaczony do sushi, czyli o krótkich ziarnach, mających tendencję do sklejania się. Ryżu nie wolno zgniatać, ponieważ mogłoby to doprowadzić do rozpadnięcia się rolki podczas zwijania sushi.
Płat nori nie może być na całej powierzchni pokryty ryżem. Należy pozostawić na końcu około 5 cm pas bez pokrycia. Przed nakładaniem warto zwilżyć dłonie, aby ugotowany ryż się do nich nie przyklejał. Następnie poleca się rozsmarować warstwę ryżu pastą wasabi lub majonezem, po czym można już kłaść na płacie nori dodatkowe składniki – np. surowe ryby, owoce morza i warzywa. Aby ułatwić zwijanie sushi, dobrze jest pokroić dodatki w cienkie słupki.
Kolejno można już zwijać sushi w rulon. Powinno się to robić szybkimi i zdecydowanymi ruchami, wspomagając się matą oraz podtrzymując palcami znajdujące się w środku sushi dodatki – dzięki temu nie wypadną. Sushi należy zwijać w rolkę tak długo, aż pozostanie tylko nieposmarowany ryżem pas nori. Trzeba zwilżyć go wodą, a następnie zlepić z utworzoną rolką. Na sam koniec można jeszcze zawinąć sushi w matę i delikatnie docisnąć, co pomoże w uzyskaniu odpowiedniego kształtu rolki.
Jak zwijać sushi nigiri?
Skoro już wiesz, jak zawijać sushi maki, to warto abyś dowiedział się, jak zwijać sushi nigiri. Ta wersja potrawy uchodzi za znacznie łatwiejszą w przygotowaniu, ponieważ możliwe jest zwijanie sushi bez maty. Nie jest ona potrzebna z uwagi na to, że do robienia sushi nigiri nie używa się nori.
Dodatki należy po prostu ułożyć na warstwie ryżu, którą można uformować zwilżonymi dłońmi w kształt wachlarzyka, kulki, kwadratu czy łódki. Następnie na posmarowany wasabi ryż kładzie się surową rybę oraz ulubione dodatki.
Zwijanie sushi nie jest niczym trudnym!
Zwijanie sushi jest czynnością, z którą może poradzić sobie każdy. Pomocne będą w tym przedstawione w tekście wskazówki. Sushi można zrobić na wiele sposobów – z surową rybą, owocami morza i warzywami, w tym w wersji wegetariańskiej.
Komentarze (0)