Babka ziemniaczana to danie, które dobrze znam z kuchni moich babć. Jedna babcia pochodziła z Podlasia, a druga spędziła większość życia na północno-wschodnim Mazowszu. Babka ziemniaczana najbardziej popularna jest właśnie na północnym wschodzie Polski.
Babka ziemniaczana jest dla mnie kwintesencją jesiennego i zimowego gotowania. W kuchni moich babć pieczona była w prawdziwym piecu węglowym. Takim, który służył zarówno do ogrzewania izb jak i do gotowania. W piecu prawie zawsze palił się ogień.
Babka jest bardzo prosta do przygotowania. Na początek kilka wskazówek jak ją zrobić. Podstawowy składnik babki to oczywiście ziemniaki. W niektórych przepisach wyłącznie surowe, a w innych wymieszane z ugotowanymi w postaci puree. W tej drugiej wersji dodajemy mniej mąki w kolejnym etapie. I koniecznie dużo, dużo boczku albo boczku i kiełbasy. Kolejnym, kluczowym składnikiem babki jest cebula. Dobrze wysmażona razem z boczkiem i kiełbasą, powinna mieć złocisty kolor. Jeszcze jednym, ważnym składnikiem są suszone zioła np. majeranek lub tymianek. Dodadzą naszej babce intensywności i charakteru. Koniecznie podajcie babkę z sosem np. grzybowym czy czosnkowym. Babka jest doskonała zarówno na ciepło jak i na zimno. Pycha.
Baba ziemniaczana z boczkiem:
Składniki:
- 4 duże ziemniaki
- 2 opakowania Fix Chrupiące placki ziemniaczane Knorr
- 500 ml wody
- 3 jaja
- 300 g boczku
- 2 średnie cebule
- 4 ząbki czosnku
- 1 łyżka majeranku
- 3 łyżki oleju
- masło
- 4 łyżki bułki tartej
Sposób przygotowania:
Fix Knorr wymieszaj z wodą i jajkami tak, aby powstało gładkie ciasto. Pokrój w drobną kostkę czosnek, cebulę oraz boczek. Podsmaż wszystko na oleju. Ziemniaki zetrzyj na tarce na średnich oczkach i natychmiast połącz z ciastem, aby nie ściemniały. Dodaj do ciasta wcześniej usmażone składniki oraz majeranek. Wszystko dokładnie wymieszaj. Formę keksową do pieczenia wysmaruj masłem i oprósz bułką tartą. Wlej ciasto ziemniaczane. Na wierzchu posyp bułką tartą i piecz w temperaturze 180 stopni przez 35-40 minut.
Komentarze (0)