Jak obierać bakłażana? Czy powinno się to robić?
Zastanawiacie się, jak obierać bakłażana i jak kreatywnie wykorzystać go w kuchni? Bakłażan zwany też oberżyną lub gruszką miłosną jest bardzo delikatny i trzeba się z nim obchodzić ostrożnie. Sprawdźcie, czy obierać bakłażana.
Bakłażan – obierać czy nie?
Jak traktować bakłażana? Czy obierać ze skóry oberżynę, czy nie? Wszystko zależy od tego, z jakim bakłażanem macie do czynienia. Młodych bakłażanów z reguły nie obiera się ze skórki, podobnie jak cukinii, dlatego że skórka małej gruszki miłosnej jest cienka i delikatna. Duże i mocno dojrzałe oberżyny wymagają obrania nie tylko z uwagi na grubszą skórkę, ale też na zawartość solaniny, której trzeba unikać.
Jak obrać bakłażana?
Planujecie przygotowanie potrawy z oberżyną i zastanawiacie się, jak obierać bakłażana? Metody obierania są dwie. Pierwsza polega na usunięciu skórki przed obróbką, a druga na obraniu bakłażana po upieczeniu.
Surowego bakłażana myjemy, a następnie ścinamy skórkę obieraczką lub nożykiem od góry do dołu – zacznijcie od szypułki i kierujcie się w stronę podstawy bakłażana. Czy obierać go dużo wcześniej, czy tuż przed użyciem? Oberżynę należy obierać zawsze tuż przed gotowaniem lub pieczeniem – obrany wcześniej mocno wyschnie i będzie niesmaczny. Jeśli koniecznie musicie obrać bakłażana wcześniej (np. do dań jednogarnkowych), najlepiej skropić go sokiem z cytryny.
Obieranie bakłażana będzie zdecydowanie wygodniejsze po upieczeniu. Skórka z upieczonego owocu odchodzi wyjątkowo łatwo, a do jej oddzielenia wystarczą dwa widelce.
Komentarze (0)