Jak zrobić chatkę z piernika krok po kroku?
Wygląd tego urokliwego i pachnącego świętami przysmaku rodzi pytanie: jak zrobić chatkę z piernika, żeby jej konstrukcja była trwała, a efekt magiczny? To wcale nie jest takie trudne! Korzenne ciasto piernikowe na dobre wpisało się w świąteczne menu. Przygotowywanie go jest równie ekscytujące, jak i jego konsumpcja. Jest to głównie spowodowane faktem, że robi się je wcześniej i od tego momentu można rozpocząć czas oczekiwania. Marzy Wam się takie słodkie dzieło sztuki? Podpowiadamy, jak zrobić domek z piernika krok po kroku!
Idealne ciasto piernikowe – fundament chatki z piernika
Sekret tego, jak zrobić świąteczny domek z piernika z solidnymi murami i dachem, tkwi w cieście, z którego będziecie go budować. Nie powinno być zbyt twarde, żeby dało się bez problemu wycinać poszczególne elementy, ani zbyt miękkie, żeby chatka się nie rozpadła. Ważne jest zatem ścisłe trzymanie się przepisu na piernikowe ciasto, wówczas z łatwością będziecie mogli przystąpić do dalszych prac. Do jego wykonania będziecie w pierwszym etapie potrzebować margaryny, ciemnego cukru oraz miodu. Po rozpuszczeniu tych składników powstałą masę należy wystudzić. Następnie połączyć ją z wymieszaną w misie miksera mąką pszenną wraz z sodą i przyprawą korzenną. Tak przygotowane ciasto, rozwałkowane na grubość ok. 5 mm, jest gotowe do budowy piernikowego domu.
Szablon do budowy domku z piernika
Domek z piernika składa się z czterech ścianek i dwóch części dachowych. Do przygotowania szablonu będziecie potrzebować kartonu, z którego wystarczy wyciąć po jednym z tych elementów, a następnie według nich wycinać ciasto. Jak zrobić chatkę z piernika o idealnym kształcie? Najlepiej wycinać jego części od razu po wyjęciu z piekarnika. Można zrobić to także przed upieczeniem, ale wówczas nie macie gwarancji, że działanie wysokiej temperatury nie zmieni kształtu piernikowego wypieku. Z kolei mniejsze elementy, jak okna lub drzwi, warto wykonać przed pieczeniem, żeby uniknąć popękania piernika w trakcie ingerencji w niego. Małe otwory znacznie trudniej jest precyzyjnie wykonać, kiedy ciasto nie będzie tak płaskie, jak tuż po rozwałkowaniu.
Łączenie elementów chatki z piernika – czego użyć?
Kiedy ściany i dach są już gotowe do budowy, kluczową będzie kwestia, jak połączyć domek z piernika. Najprostszym rozwiązaniem jest związanie wszystkich elementów wstążką, po wcześniejszym ponakłuwaniu ciasta, np. słomką. Aby jednak chatka składała się w całości z produktów jadalnych, należy zastanowić się, jak skleić domek z piernika. Najlepiej w roli łącznika sprawdzi się gęsty lukier lub karmel, który po zastygnięciu scali całą konstrukcję. Ważne jest, żeby rozpocząć od ścian, a skończyć położeniem dachu. Żeby wykonać chatkę bardziej realistycznie, można pokusić się także o komin, również przytwierdzony lukrem.
Sztuka wykończenia, czyli z czego wykonać dekorację domku z piernika?
Okazała budowla już stoi, ale czy byłaby tak magiczna bez odpowiednich ozdób? Przy tak licznych możliwościach to, jak udekorować domek z piernika, zależy już tylko od Waszej kreatywności. Można wykorzystać do tego celu pozostały lukier, który wcale nie musi być biały! Śmiało zmieńcie jego kolor, dodając sok z ulubionych owoców. Gotowe posypki, pastylki lub wiórki doskonale zwieńczą dzieło.
Świąteczne wypieki z ciasta piernikowego
Macie już przepis, jak zrobić domek z piernika. Czym jednak byłoby Boże Narodzenie bez maleńkich pierniczków, które można powiesić na świątecznym drzewku? Korzenne ciasteczka na choinkę to doskonała propozycja na niezbyt skomplikowane, ale smaczne ozdoby choinkowe. Wycinanie ulubionych kształtów z foremek i dekoracja pierniczków może być również świetną zabawą, przywołującą prawdziwego ducha świąt.
Komentarze (0)