Jaki ryż do sushi wybrać, by danie miało odpowiednią konsystencję, formę i smak? To pytanie, które zadaje sobie wiele osób rozpoczynających swoją przygodę z kuchnią japońską. Do przygotowania domowego sushi nie powinno używać się klasycznego ryżu. Jaki rodzaj ryżu do sushi będzie odpowiedni? Na co zwrócić uwagę podczas zakupów? Rozwiewamy wątpliwości.
Kolorowe sushi od lat zdobywa nasze podniebienia. Pochodząca z Japonii potrawa cieszy się niesłabnącą popularnością, a restauracje serwujące ten przysmak pojawiają się na mapach kulinarnych polskich miast jak grzyby po deszczu. Zamówienie gotowego zestawu sushi nie jest więc problemem, ale coraz więcej osób decyduje się zrobić je samodzielnie. Nie jest to proces bardzo skomplikowany, ale należy się do niego odpowiednio przygotować. Niezbędne okażą się odpowiednie produkty oraz akcesoria, jak na przykład specjalna mata. Ponieważ kluczowe znaczenie dla udanego sushi ma ryż to właśnie tą kwestię poruszamy w naszym artykule. Jaki powinien być ryż do sushi? Sprawdźcie!
Sushi – jak wygląda i smakuje?
Rodzajów sushi, jak i składników, które możemy do niego dodać jest całe mnóstwo. Ogólna definicja głosi, że jest to połączenie świeżej, i co istotne surowej ryby, z odpowiednią odmianą ryżu i dodatkami w postaci alg morskich lub kawałków warzyw. Sushi przybiera formę apetycznych krążków, które za pomocą pałeczek lub palców maczane są w sosie, a następnie lądują w ustach. Ten pochodzący z dalekiej Azji specjał świetnie smakuje i równie dobrze się prezentuje. Będzie dobrym wyborem jako przystawka na domówkę. Do tych najbardziej popularnych możemy zaliczyć California Rolls, Nigiri sushi czy Uramaki.
Ryż do sushi – jaki wybrać?
Kluczowe znaczenie nie tylko dla samego smaku, ale też wyglądu potrawy, ma ryż do sushi. Jaki rodzaj będzie odpowiedni? Do przygotowywania sushi w Japonii używa się ryżu o owalnym kształcie i krótkich ziarnach, których długość nie przekracza 5 mm. Jego cechą jest również wysoka zawartość skrobi, która sprawia, że po ugotowaniu ziarenka stają się lepkie i łatwo się sklejają, ułatwiając tym samym formowanie ryżowych krążków. Do najpopularniejszych w Japonii odmian należą Akitakomachi, Sasanishiki, Koshihikari.
Jaki ryż do sushi – zamiennik, który dorówna ideałom
Ryż do sushi powinien dobrze się formować. Warto więc wybierać te gatunki, które będą bardziej okrągłe i po ugotowaniu będą delikatnie klejące.
Jaki ryż do sushi będzie więc odpowiedni? Profesjonalni kucharze i miłośnicy kuchni orientalnej zgodnie twierdzą, że najlepsze sushi można zrobić z oryginalnego ryżu japońskiego. Na sklepowych półkach znajdziemy tak zwany ryż japonica, który w tym celu sprawdzi się doskonale. Egzamin zda również ryż perłowy, którego niewielkie i okrągłe ziarna dobrze sklejają się ze sobą po ugotowaniu. Choć cena ryżu do sushi jest nieco wyższa niż tradycyjnego, w przypadku tego składnika nie warto szukać oszczędności.
Domowe sushi – przepis na pyszne Maki-sushi
Zastanawiasz się, jak samodzielnie zrobić sushi w domu? Przedstawiamy prosty i szybki przepis na domowe Maki-sushi z tuńczykiem lub łososiem. Przygotujcie:
- tuszka z tuńczyka bądź łososia (200 g)
- ryż (300 g)
- nori (6 szt.)
- sos sojowy
- imbir
- pasta wasabi
Tuszkę ryby kroimy na cienkie i dłuższe kawałki, a następnie zalewamy sosem sojowym. Kiedy ryba się marynuje rozkładamy matę do robienia sushi, układamy na niej płatek nori i ugotowany ryż. Uwaga! Nie należy mocno uklepywać ryżu, wystarczy jedynie lekko go uformować. Ryż powinien sięgać mniej więcej do ¾ długości nori. Następnie, mniej więcej na środku ryżu, układamy pasek ryby, a końcówkę nori lekko spryskujemy wodą. Całość zwijamy ciasno w kształtny rulon i kroimy w 2 cm plasterki. Tak przygotowane Maki-sushi serwujemy z marynowanym imbirem, pastą wasabi i sosem sojowym.
Komentarze (0)