Wraz z chłodniejszą pogodą wraca apetyt na zupy. Gdy szukamy sposobów na szybką rozgrzewkę rozwiązaniem jest talerz gorącej zupy, najlepszy sposób na jesienne i zimowe smuteczki i chwilowy spadek energii. Dlaczego warto jeść zupy?
Oto 7 powodów, dla których warto jeść zupy.
1. Są nieskomplikowane i stosunkowo szybkie do przygotowania. Przygotowanie domowej zupy nie wymaga specjalnych umiejętności.
2. Dzięki zupom jemy więcej warzyw, które są zdrowe, niskokaloryczne, zawierają witaminy i sole mineralne, a do tego mają mnóstwo smaku i koloru.
3. Zupy dostarczają naszym organizmom energię i poczucie sytości na dłużej.
4. Gdy dodamy do zup warzywnych trochę białka (mięso, ryby, jajka) i węglowodanów (ziemniaki, ryż, kasza czy grzanki) mogą zastąpić dwudaniowy posiłek.
5. Zupy to praktyczne rozwiązania dla domowych szefów kuchni, którzy zazwyczaj mają niewiele czasu codzienny obiad. Zupa smakuje także następnego dnia. Warto przygotować więcej porcji, tak by mieć zapas na kilka dni.
6. Zupy jemy na obiad lub kolację, ale znakomicie nadają się także na biurowy lub szkolny lunch. Wystarczy przynieść je w termosie.
7. Zupy są stosunkowo niedrogie. Warzywa są relatywnie tanie i łatwo dostępne. Także mrożone.
W polskiej kuchni zupy zawsze odgrywały ważną rolę. W każdym domu z pokolenia na pokolenie przekazywane są przepisy na klasyczne zupy – ogórkową, pomidorową czy krupnik. Domowa zupa rozgrzewa nie tylko ciało, ale i duszę. Od czego zaczynamy przygotowanie dobrej zupy? Oczywiście od aromatycznego bulionu. Może być drobiowy, wołowy czy warzywny, ważne by był esencjonalny, bo na nim budujemy smak zupy. Następnym krokiem jest wybranie podstawy smaku czyli warzyw i tu okazuje się, że zupę można zrobić ze wszystkiego. Najlepiej wybrać warzywa sezonowe w momencie gdy mają najlepszy smak i najwięcej wartości. Warzywa nie powinny gotować się za długo – zachowamy w ten sposób w maksymalnym stopniu ich wartość – witaminy i sole mineralne. Do polskich zup dodajemy często wkładkę węglowodanową w postaci ziemniaków, klusek, ryżu czy kaszy. Taka zupa to właściwie pełne danie obiadowe. Tradycyjnie niektóre polskie zupy zaprawiamy śmietaną lub śmietanką i podajemy posypane świeżą natką pietruszki lub koperkiem.
Ciekawostką polskiej kuchni są zupy kwaśne – kapuśniak, ogórkowa, żurek czy barszcz biały – które nie pojawiają się w innych kuchniach narodowych. Od nich zaczniemy nasz przegląd najpopularniejszych polskich zup. Z czego przygotować ogórkową ? Oczywiście z kiszonych ogórków. W niektórych przepisach dusimy je lekko przed dodaniem do zupy, w innych dodajemy tarte bezpośrednio do gotującego się bulionu. Ogórkową podajemy z pokrojonymi w kostkę ziemniakami lub z sypkim ryżem.
W jakiej wersji najbardziej lubicie ogórkową?
Zupa ogórkowa
Czas: 30 minut
Dla 4 osób
Składniki:
2 marchewki
1 Bulionetka drobiowa Knorr
1 pietruszka
2 l wody
3-4 duże ogórki kiszone
2 łyżki kwaśnej śmietany 18%
1 szklanka płynu z ogórków kiszonych
ziemniaki lub ryż
½ pęczka świeżego koperku
Sposób przygotowania:
Poszatkuj marchew oraz pietruszkę, następnie ugotuj w 2 l wody. Do gotującej się wody dodaj jedną bulionetkę Knorr. Poszatkuj ogórki i dodaj je, gdy pozostałe warzywa się ugotują. Pogotuj je do zmięknięcia ogórków. Następnie wlej szklankę wody z ogórków i zagotuj. Następnie roztrzep w wodzie śmietanę i dodaj do ugotowanej zupy. Pogotuj ją jeszcze przez 5 minut, po czym podawaj z ziemniakami lub ryżem.
Czy wiecie, że ogórkową przygotować można także ze świeżych ogórków? Wypróbujcie nasz przepis.
Zupa ogórkowa ze świeżego ogórka
Czas: 60 minut
4 osób
Składniki:
4 skrzydełka z kurczaka
1 Bulionetka warzywna Knorr
200g świeżego ogórka
1 średnia marchewka
1 nieduża pietruszka korzeń
kawałek selera
1 ząbek czosnku
2-3 średnie ziemniaki
40g por
4 ziarna ziela angielskiego
1 cytryna
40g margaryny lub masła
200 ml jogurtu naturalnego
pęczek koperku
2 liście laurowe
mąka ziemniaczana
1 l wody
Sposób przygotowania:
Ziemniaki, cebulę i pora pokrój w małą kostkę. Marchew, seler i pietruszkę zetrzyj na tarce.
W garnku, w którym zazwyczaj gotujesz zupę, rozpuść margarynę. Wrzuć warzywa i zeszklij je smażąc przez chwilę na wolnym ogniu. Następnie dodaj opłukane skrzydełka z kurczaka. Całość zalej 1 litrem zimnej wody i dodaj bulionetkę Knorr. Wywar doprowadź do wrzenia, zbierz powstałą pianę i dodaj przyprawy. Zupę gotuj na wolnym ogniu przez 40 minut. W międzyczasie obierz ogórka, zetrzyj go na tarce, posiekaj koperek i wyciśnij sok z cytryny. W miseczce wymieszaj jogurt naturalny z mąką ziemniaczaną, startym ogórkiem i koperkiem. Dodaj odrobinę gorącej zupy, po czym całość wlej do garnka dokładnie mieszając. Zupę doprowadź do wrzenia i od razu odstaw na bok. Gdy zupa będzie już gotowa, dopraw ją do smaku sokiem z cytryny i - jeśli jest taka potrzeba, świeżo mielonym pieprzem i odrobiną soli.
Komentarze (0)