Rodzaje pieczywa – jakie są?
Znakomite na niemal każdą porę dnia, stanowi bazę do kanapek, które można zabrać ze sobą wszędzie – jakie są rodzaje pieczywa i z czym smakują najlepiej? Czy można wymarzyć sobie smaczniejsze śniadanie niż pachnące bułeczki prosto z piekarni? Pieczywo znajduje się niemal w każdym domu i jest podstawą wielu posiłków. Wypiekane z różnych rodzajów zbóż, z dodatkiem nasion lub suszonych owoców. Oto co warto wiedzieć na temat rodzajów pieczywa!
3 główne składniki każdego pieczywa
Patrząc na rodzaje pieczywa w piekarni, można odnieść wrażenie, że ich skład musi być niezwykle skomplikowany, tak jak i proces wypieku. Tymczasem potrzeba zaledwie 3 prostych składników, żeby na stole mógł zagościć rumiany bochenek lub chrupiące bułeczki. Podstawą każdego rodzaju pieczywa są bowiem mąka, woda i sól. To tak zwane pieczywo zwykłe, doskonałe do codziennych kanapek lub jako dodatek do innych potraw. Z tych samych składników, wzbogaconych o tłuszcz, masę jajeczną i cukier powstaje chleb tostowy, rogale oraz puszyste bułeczki maślane.
Główne rodzaje pieczywa
Pieczywo różni się mąką użytą do jego wypieku. Do najbardziej popularnych rodzajów zalicza się pieczywo pszenne, żytnie i mieszane. Pszenne charakteryzuje się jasną barwą i delikatnym smakiem. Znakomite do tostów, a także do spożywania z konfiturami lub miodem. Rodzaje pieczywa pszennego obejmują nie tylko chleb i bułki, ale także słodkie wypieki – chałki, rogale czy drożdżówki. Pieczywo żytnie przygotowuje się na bazie zakwasu lub drożdży. Mieszane z kolei to tak chętnie wybierane pieczywo ciemne, wytwarzane z połączenia mąki pszennej i żytniej. Tutaj stosuje się różne typy mąki, w różnych proporcjach.
Jak powstaje pieczywo ciemne?
Pieczywo ciemne zazwyczaj nazywane jest razowym. Może być wypiekane zarówno z mąki pszennej, żytniej, jak również zmieszanej. Swój kolor zawdzięcza jednokrotnemu zmieleniu zastosowanej mąki, zawierającej dzięki temu otręby, wpływające na kolor chleba. Najpopularniejsze rodzaje ciemnego pieczywa to właśnie razowe, orkiszowe, pełnoziarniste, graham oraz pumpernikiel. Orkisz jest to odmiana pszenicy, stąd właśnie chleb przybrał taką nazwę. Z kolei graham wytwarzany jest z grubo mielonej mąki, a określenie swoje zawdzięcza amerykańskiemu promotorowi spożywania pełnoziarnistych produktów, o takim właśnie nazwisku. Pumpernikiel to rodzaj bardzo ciemnego pieczywa, do którego dodaje się melasę i wypieka w niskiej temperaturze.
Najpopularniejsze rodzaje bułek
Znacie już podstawowe rodzaje pieczywa, rodzaje bułek z pewnością zainteresują wszystkich wielbicieli porannych posiłków. Chętnie wybierane kajzerki to małe, okrągłe bułki z charakterystycznym nacięciem na krzyż. Wypiekane z mąki pszennej często posypywane są makiem lub sezamem, które dodatkowo wzbogacają ich smak. Bułka paryska, czyli popularna bagietka, może być podawana nie tylko z konfiturami, stając się elementem francuskiego śniadania na słodko. Świetnie nadaje się także do robienia chrupiących, wytrawnych zapiekanek. Brioszką nazywana jest bułka wypiekana z dodatkiem dużej ilości jajek i masła, to dobrze znana bułka maślana.
Z czym jeść pieczywo jasne i ciemne?
Skoro kwestia, jakie są rodzaje pieczywa, została już rozwiązana, pozostaje już tylko wybrać odpowiednie dodatki do konsumpcji. Uniwersalny smak chleba i bułek pozwala na pełną dowolność w ich doborze. Do słodkiej wersji posiłku świetnie będą pasować zarówno ulubiony dżem, miód, jak również konfitura z jabłek lub innych owoców. Klasyczne kanapki, tak chętnie zabierane do szkoły czy pracy, nie muszą wcale być nudne! Wystarczy zapakować na drogę kanapkę z awokado, która urozmaici drugie śniadanie. Kanapka z kurczakiem na chlebie pełnoziarnistym będzie idealna na piknik na trawie. Chrupiące kanapki z łososiem oraz mini kanapeczki na chlebie tostowym to doskonała propozycja na przekąskę podczas przyjęcia.
Wędlina, sery, warzywa, sosy – niezależnie od rodzaju pieczywa połóżcie na nim to, co lubicie najbardziej, aby stworzyć pyszną przekąskę na każdą porę dnia!
Komentarze (0)