Słód piekarniczy – co to jest? Jak zrobić?
W piekarnictwie bardzo często wykorzystuje się składnik o tajemniczo brzmiącej nazwie słód piekarniczy. Co to jest słód, jak powstaje i do czego się go stosuje?
Słód piekarniczy – co to jest?
Co to jest słód piekarniczy wykorzystywany w piekarniach i cukierniach? Słód jest produktem służącym do wyrobu pieczywa zwiększającym aktywność enzymatyczną mąki. Słód piekarniczy poprawia kolor i smak wypieków oraz wpływa pozytywnie na objętość ciasta. Słód jest naturalną przyprawą do chleba powstającą ze skiełkowanych słodkich ziaren jęczmienia, żyta lub pszenicy. Dzięki słodowi piekarniczemu chleb pięknie wyrasta, ma apetyczny kolor i chrupiącą skórkę.
Słód piekarniczy – jak zrobić?
Zastanawiacie się, jak zrobić słód piekarniczy do domowego użytku? Przygotowanie słodu trwa 8 dni i przebiega w czterech etapach. Ziarna przeznaczone na słód należy namoczyć i skiełkować w niskiej temperaturze, co nazywamy słodowaniem, następnie wysuszyć i odkiełkować, czyli usunąć korzonki. W trakcie słodowania powstaje korzonek i kiełek liściowy, który nie może wyrosnąć poza łuskę. Kiełki są gorzkie i wchłaniają dużo wody – ich usunięcie sprawia, że pozostały surowiec jest słodki i znacząco poprawia jakość wyrobów piekarniczych. Własnoręcznie przygotowany słód możecie wykorzystać do przepisów na domowe pieczywo, m.in. do chleba czy bułek drożdżowych.
Komentarze (0)