Chleb tygrysi – przepis. Jaki ma skład?
Słynny chleb tygrysi jest hitem wśród blogerów kulinarnych. Jak powstaje i z czego jest jego charakterystyczna skórka, która przypomina sierść dzikich kotów?
Chleb tygrysi – skład pękającego pieczywa
Nietypowy tygrysi chleb to pszenne pieczywo z popękaną kruchą skórką. Ten wypiek jest szczególnie popularny w Stanach Zjednoczonych, Holandii, Wielkiej Brytanii i Australii. Jego pochodzenie nie jest do końca znane, ale wszystko wskazuje na to, że współczesny przepis pochodzi z Niderlandów, chociaż mógł tam przywędrować z Azji.
Chleb tygrysi powstaje z mąki pszennej, oleju sezamowego, pasty ryżowej, drożdży, mleka, oliwy, oleju i cukru. Gotowy chleb jest miękki w środku i ma kruchą powierzchnię z charakterystycznymi spękaniami, które przypominają cętki. Sekretem tygrysiego chleba nie jest samo ciasto, a wykończeniowa pomada, która pęka pod wpływem wysokiej temperatury.
Chleb tygrysi – przepis podstawowy
Jak przygotować chleb tygrysi? Przepis jest stosunkowo prosty. Do mąki należy dodać drożdże i olej, mleko podgrzać z wodą i dolać do składników, a następnie wyrobić elastyczne ciasto drożdżowe i zostawić je do wyrośnięcia na godzinę. Następnie ciasto przełożyć na blat, podsypać mąką, uformować bochenek, nakryć go ściereczką i pozostawić na 30 minut. W tym czasie należy przygotować pomadę do posmarowania z pasty ryżowej, cukru, oleju oraz drożdży i pokryć nią wierzch pieczywa, a następnie piec chleb przez pierwsze 10 minut w 200°C, a przez kolejne 20 minut w 190°C. Gotowy bochenek pozostawić do wystygnięcia, a później wykorzystać do kanapek na śniadanie, do zup kremów lub do grilla.
Komentarze (0)