Czy możemy wyobrazić sobie kuchnię polską bez chrzanu? Nie i jeszcze raz nie. Cóż to byłaby za strata! Chrzan sprawdza się do wszystkiego. Na zimno do pieczonych mięs i wędlin, do ćwikły, do sosów np. tatarskich. I na ciepło w sosach do mięs i dodany do zup np. żurku. Chrzan to stały element tradycyjnej i nowoczesnej polskiej kuchni. Stół wielkanocny bez chrzanu nie jest kompletny.

Chrzan kupuję zazwyczaj w formie korzenia na moim lokalnym bazarku, ale równie dobry jest już utarty chrzan w słoiku. Czy wiecie, że chrzan powszechnie rośnie dziko? Tak, to bardzo pospolite kłącze rośnie na łąkach i polach. Wystarczy je wykopać, oczyścić i utrzeć na tarce. Przy okazji weźcie ze sobą trochę chrzanowych liści. Przydadzą się. Do czego? Zobaczycie.

Chrzan to nie tylko fantastyczny pikantny smak. Popularny korzeń ma właściwości bakteriobójcze i grzybobójcze i dlatego nasze prababcie owijały żywność w liście chrzanu, aby dłużej można było ją przechować. W ten sposób traktowano mięsa, wędliny czy chleb.

Być może to właśnie sąsiedztwo kiełbasy spowodowało, że chrzan trafił do tradycyjnego polskiego żurku i barszczu białego. Okazało się, że idealnie komponuje się z kwaskowatym smakiem ulubionych polskich zup.

Chcę Was zachęcić do własnoręcznego przygotowania chrzanu domowego zaczynając od korzenia. Jeszcze do tego wrócę a na razie na zachętę, proponuję wyśmienity barszcz biały z dodatkiem chrzanu.

Barszcz biały z chrzanową chmurką
Czas przygotowania: 60 minut
Dla 6 osób

Składniki:
- surowa biała kiełbasa - 0.5 kilogramów
- włoszczyzna (bez kapusty) - 1 sztuka
- obrany korzeń chrzanu - 100 gramów
- Barszcz biały Knorr - 1 opakowanie
- ząbek czosnku - 4 sztuki
- śmietana 18 % - 0.5 szklanek
- jajka ugotowane na twardo - 2 sztuki
- pieprz - 4 ziarna
- liść laurowy - 1 sztuka
- ziele angielskie - 4 ziarna
- majeranek - 1 szczypta
- woda - 1 litr

Sposób przygotowania

Obraną i umytą włoszczyznę zalej wodą. Dodaj kawałek chrzanu, czosnek oraz przyprawy. Gotuj około 30 minut, po czym odcedź. Włóż białą kiełbasę do wrzącego wywaru. Gotuj powoli przez około 20 minut, następnie przełóż na talerz. Rozmieszaj Barszcz biały Knorr ze śmietaną, dodaj do wywaru i całość gotuj jeszcze około 8 minut. Podawaj gotowy barszcz z połówkami jaja na twardo i białą kiełbasą.

A jeżeli ktoś chciałby przygotować żurek to polecam znakomity przepis. Oczywiście również z dodatkiem chrzanu.

Szlachetny żurek z chrzanem i kminkiem
Czas: 45 minut
Dla 4 osób

Składniki:
- boczek wędzony ze skórką - 150 gramów
- Żurek szlachetny z chrzanem Knorr - 1 opakowanie
- włoszczyzna - 0.5 pęczków
- liść laurowy - 2 sztuki
- ziele angielskie - 4 ziarna
- pieprz czarny - 3 ziarna
- ząbki czosnku - 4 sztuki
- kminek - 1 łyżeczka
- chrzan - 1 łyżka
- majeranek - 1 szczypta
- woda - 1.5 litrów
- śmietana - 3 łyżki

Sposób przygotowania

Włoszczyznę rozdrobnij i zalej wodą. Dodaj liść laurowy, pieprz, kminek oraz ziele angielskie i cały kawałek boczku. Gotuj około 30 minut. Po tym czasie wyjmij z wywaru włoszczyznę i boczek. Następnie do wywaru dodaj żurek Knorr i dokładnie wymieszaj. Wlej śmietanę, dodaj majeranek, przeciśnięty przez praskę ząbek czosnku oraz chrzan. Boczek pokrój w kostkę i ponownie dodaj do zupy. Całość gotuj jeszcze kilka minut i podawaj. Doskonale smakuje z kromką razowego pieczywa.

Pamiętajcie tylko, że barszcz biały i żurek to zupy na cały rok, a nie tylko na Wielkanoc. :)