Foie gras – co to jest? Z czym podawać? Jak zrobić?
Jeśli jeszcze nie słyszeliście o foie gras, co to za potrawa, z czego się ją wykonuje i jak najlepiej ją podać, spieszymy wyjaśnić! Brzmienie tego dania słusznie kojarzy się z jego francuskim pochodzeniem, choć początki foie gras i pierwsze przepisy sięgają już starożytności. Jednak to właśnie Francja słynie z największego eksportu tego specjału. Co to jest foie gras i czy smak idzie w parze z wykwintną nazwą? Jaki związek ma ze świętami? Rozwiewamy wszelkie wątpliwości!
Tajemnicze foie gras – co to właściwie jest?
Inaczej nazywany pasztetem strasburskim, foie gras wykonuje się z kaczych lub gęsich wątróbek. Powinny być one z wysokiej jakości mięsa tych ptaków. Serwowany w najlepszych francuskich restauracjach rarytas jest także jedną ze świątecznych potraw. Kontrowersje dotyczące foie gras – jak powstaje i czy sposób polegający na nadmiernym tuczeniu drobiu, żeby uzyskać delikatniejsze mięso, jest legalny – doprowadziły do powstania zamienników tego ekskluzywnego dania, które z powodzeniem zastępuje oryginał. Jak zrobić foie gras, żeby zachować jego smak i postać?
Z czego zrobić foie gras, żeby był jego wierną kopią?
Skoro do jego wyrobu wykorzystuje się drobiową wątróbkę, to właśnie z niej możecie zrobić delikatny i smaczny pasztet z wątróbek a la foie gras. Oczyszczone z błon i drobno posiekane mięso wystarczy połączyć z zeszkloną na klarowanym maśle szalotką wraz z przyprawami i sokiem z pomarańczy. Tłuszcz jest bardzo ważny w całym procesie przygotowywania foie gras, ponieważ dzięki niemu domowy pasztet nie będzie zbyt suchy. Dokładnie zmiksowaną masę przełóżcie do foremek i pieczcie przez ok. 2 godziny w kąpieli wodnej. Sposób, jak jeść foie gras, jest dowolny – na zimno lub na ciepło. Jeśli jednak nie jesteście zwolennikami podrobów w czystej postaci i chcielibyście przełamać ich smak innym rodzajem mięsa, delikatny i niezwykle aromatyczny pasztet domowy będzie świetną alternatywą.
Idealnie wyważony smak – jak przyprawić foie gras?
Aby odwzorować ten francuski przysmak, do foie gras należy odpowiednio dobrać przyprawy. Będziecie potrzebować imbiru, który nada potrawie specyficznego aromatu, mielonego ziela angielskiego, mielonych goździków, o charakterystycznym, korzennym zapachu i cynamonu. Taki zestaw przypraw nieodzownie kojarzy się ze świętami, nic zatem dziwnego, że jest daniem chętnie podawanym w tym szczególnym czasie. Foie gras powinno zachwycać delikatnym smakiem, stąd dobór przypraw nie jest absolutnie przypadkowy.
Foie gras – z czym podawać?
Serwowany na zimno pasztet warto wyjąć z lodówki pół godziny wcześniej, żeby nabrał temperatury pokojowej. Pokrojony w plastry, najlepiej pasuje do chrupiącego pieczywa lub grzanek. Żeby nieco wzbogacić smak tej przystawki, można dodać trochę konfitury lub słodkiego sosu, np. z żurawiny. Idealnie będzie się do niego komponować białe wino. Foie gras na ciepło należy podsmażyć na rozgrzanej patelni, nie dodając do niego żadnego tłuszczu. Niezależnie od sposobu podania, tego rodzaju pasztetu nie rozsmarowujemy na pieczywie, jak innych. Powoduje to utratę jego tekstury i smaku.
Przysmak rodem z Francji w domowym wydaniu
Jeśli zastanawialiście się, co to jest foie gras i jak smakuje, możecie śmiało spróbować jego domowego odpowiednika. Niezbyt skomplikowany w wykonaniu pasztet z drobiowych wątróbek, o kremowej konsystencji, pozwoli na odkrycie nowych smaków, bez konieczności odwiedzania francuskich restauracji. Przygotowany z dobrej jakości mięsa, podany ze świeżym pieczywem i dobrym winem to ciekawa propozycja przystawki, która zyska uznanie u niejednego smakosza.
Komentarze (0)