Jak piec pasztet, żeby nie był suchy? Co zrobić, żeby był wilgotny?
Domowy pasztet to pyszna pozycja zarówno w świątecznym, jak i codziennym jadłospisie. Stanowi doskonałą przekąskę na zimno. Wystarczy podać do niego świeże pieczywo, kiszonego ogórka lub odrobinę chrzanu i gotowe! Może się jednak okazać, że dodatki nie wystarczą, jeśli popełnimy błędy już na etapie przygotowania masy z mięsa lub warzyw. Jak piec pasztet, żeby nie był suchy? Zapoznaj się z prostymi poradami szefa kuchni, które zebraliśmy w naszym poradniku. Już nigdy nie będziesz zastanawiać się nad tym, dlaczego pasztet wychodzi suchy.
Co zrobić, żeby pasztet był wilgotny? Zacznij od mięsa
Podstawą tradycyjnego pasztetu jest mięso. Najlepiej, by potrawa składała się z kilku gatunków. Nie należy jednak bazować wyłącznie na chudych kawałkach, np. drobiu. Co dodać, żeby pasztet nie był suchy? W recepturze uwzględnij wątróbkę, a także podgardle wieprzowe albo kawałek boczku. Dzięki takim akcentom pasztet wyjdzie idealnie wilgotny. Jeśli przyrządzasz wersję wegetariańską, do przepisu dodaj olej roślinny. Jeśli chcesz, by pasztet nie był suchy dodaj tłustego mięsa (powinno stanowić około 20% potrawy) lub upiecz pasztet w plastrach słoniny.
Jak piec pasztet?
Temperaturę i czas pieczenia dobiera się na podstawie użytych składników oraz wielkości porcji. Przyjmuje się jednak, że zazwyczaj mięsny pasztet powinien być umieszczony na środkowej półce piekarnika nagrzanego do 190°C na 70-80 minut. W celu uniknięcia wysuszania tego domowego specjału, dno foremki wyłóż cienkimi plastrami boczku lub słoniny. Warto ułożyć je również na wierzchu pasztetu.
Po czym poznać, że pasztet jest gotowy?
Pasztet często wychodzi zbyt suchy, ponieważ spędził w piekarniku zbyt wiele czasu. Pieczenie zakończ w momencie, gdy zauważysz, że wierzch jest zarumieniony, a boki pasztetu odchodzą od formy. Jeśli okazałoby się, że minął już planowany czas, o jakim była mowa w przepisie, pasztet przykryj folią aluminiową, zmniejsz temperaturę do około 150°C i bacznie obserwuj stan swojego specjału.
Jak uratować za suchy pasztet?
Jeśli już na etapie mieszania masy widzisz, że nie jest ona wystarczająco zwarta, możesz spróbować uzupełnić ją dodatkową porcją tłustszych kawałków mięsa. Niektórzy szefowie kuchni polecają także dodatek kaszy manny. Trudniejszym wyzwaniem jest uratowanie dania, które okazało się suche już po upieczeniu. W tej sytuacji możesz dodać trochę oliw z oliwy i wymieszać z mięsną masą, uzyskując smaczne smarowidło do pieczywa.
Niezawodne przepisy na pasztet
Prawdopodobnie to pasztet mieszany jest najpopularniejszą i najbardziej cenioną wersją tego dania. Nie może go więc zabraknąć na żadnej domowej uroczystości! Jeśli jednak chcesz naprawdę zaimponować swoim gościom, podaj pasztet z przepiórczym jajem, żurawiną i orzeszkami. Taki specjał każdemu zapadnie w pamięć. Bardzo szykowną propozycją jest również pasztet z królika, którym zajadali się nasi przodkowie, a dziś ten przysmak wraca do łask. Jesteśmy pewni, że aromat pasztetu domowego z leśnymi grzybami zawróci w głowie niejednemu smakoszowi. Masz ochotę na coś naprawdę niebanalnego i wyjątkowo barwnego? Przygotuj pasztet ze szpinaku z łososiem, a przekonasz się, że tradycyjne danie w odświeżonej wersji też robi wrażenie.
Komentarze (0)