Suszenie warzyw pozwala na wydobycie z nich naturalnej słodyczy i intensywnego smaku. Jak suszyć pomidory, aby zrobić ich zapas na całą zimę?
Jak zrobić suszone pomidory w zalewie?
- Wybierz podłużne, mięsiste pomidory. Sprawdzą się np. limy lub san marzano. Powinny być dostatecznie dojrzałe, ale twarde. Im mniej soczyste, tym lepiej.
- Przekrój pomidory na pół. Jeśli usuniesz gniazda nasienne, warzywa będą suszyć się krócej, ze względu na mniejszą ilość zawartej w nich wody.
- Nastaw piekarnik na niską temperaturę. Odpowiednią będzie ok. 70-80⁰ C z termoobiegiem.
- Pomidory ułóż na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Jeśli chcesz, dopraw je, pamiętaj jednak, że zioła lepiej dodawać po wysuszeniu warzyw.
- Susz pomidory przez ok. 5 godzin. Drzwiczki piekarnika powinny być w tym czasie lekko uchylone.
- Jak rozpoznać gotowe suszone pomidory? Powinny mieć lekko pomarszczone brzegi i skórkę, ale jednocześnie pozostać mięsiste. Sprawdzaj poziom ich wysuszenia w trakcie. Jeśli wolisz mniej soczyste, wydłuż czas obróbki.
- Suszone pomidory przełóż do słoików do ok. ¾ ich wysokości. Podgrzej olej lub oliwę (nie gotuj) i zalej nią pomidory.
- Dodaj do słoików kilka listków bazylii albo innych ziół. Smaku nadadzą również kapary, pomidory w tej wersji sprawdzą się np. do włoskiej sałatki makaronowej z mozzarellą.
- Zakręć słoiki i odwróć je do góry dnem. Tak przygotowane pomidory możesz przechowywać kilka miesięcy.
Wiedząc, jak suszyć pomidory, przygotujesz z nich wiele pysznych dań. Są dobrym dodatkiem do makaronów, sałatek, mięs i ryb. Spróbuj np. dorsza z suszonymi pomidorami, świeżą bazylią i sosem pieprzowym lub cannelloni z mozzarellą i suszonymi pomidorami. Powodzenia w przygotowaniu!
Komentarze (1)