Jak zrobić rybę w galarecie? Jak ją przygotować?
Bez wątpienia to jedna z popularniejszych przystawek podczas różnych przyjęć – jak zrobić rybę w galarecie, która zachwyci smakiem? Przysmak głównie kojarzony z wigilijnym daniem, w którym króluje karp, wcale nie musi być wykonany jedynie z niego i na tę okoliczność. Zanim jednak zabierzecie się za przygotowania, warto wiedzieć, które ryby nadają się do galarety i jak je przygotować w odpowiedni sposób. Jeśli do tej pory baliście się zrobić rybę w galarecie, dzięki naszym wskazówkom przekonacie się, że to nic trudnego!
Składniki na rybę w galarecie – sekret udanego dania!
Jeśli jeszcze nie mieliście okazji sprawdzić, jak zrobić rybę w galarecie, przepis z pewnością zaskoczy was prostotą. Kluczowy jest wybór ryb – powinny być przede wszystkim świeże. Jeśli chodzi o rodzaj, oprócz wspomnianego już karpia można postawić na pstrąga, łososia, sandacza lub dorsza. Najlepiej kupić filety, ponieważ ryba w galarecie powinna mieć znikomą ilość ości. Wybieranie ich na talerzu może zepsuć całą przyjemność z uczty. Poza tym głównym składnikiem, do wykonania galarety będą także potrzebne włoszczyzna oraz przyprawy. Aby galareta stężała w lodówce, można zastosować sposób prosty, polegający na dodaniu żelatyny w proszku lub bardziej naturalny – wrzuceniu do bulionu odciętych części ryby.
Jak przygotować rybę w galarecie krok po kroku?
Skoro składniki są już znane, czas zająć się wykonaniem. Jak się robi rybę w galarecie? Zaczynamy od przygotowania bulionu. Jeśli chociaż raz robiliście rosół, z pewnością nie będziecie mieć większych trudności. Po ugotowaniu włoszczyzny z przyprawami, wśród których nie powinno zabraknąć ziela angielskiego, liści laurowych oraz pieprzu, do wywaru dodajemy rybę. W tym miejscu będzie potrzebna odrobina skupienia! Musicie pilnować, aby kawałki ryb się nie rozpadły. Zazwyczaj wystarczy im ok. 5 minut kąpieli w bulionie. Po wyjęciu rybę należy ostudzić. Kolejnym krokiem będzie umieszczenie jej w półmisku i zalanie przestudzonym wywarem.
Dodatki do ryby w galarecie podkreślające jej smak
Aby ryba w galarecie nie tylko wybornie smakowała, ale także prezentowała się zjawiskowo, dodajcie do niej warzywa, jajko lub plasterki cytryny. Które warzywa będą doskonale komponować się z tym daniem? Mogą to być kawałki marchewki, zielony groszek, ale także brokuły, kalafior, czy też szparagi. Jak przygotować rybę w galarecie z takimi dodatkami? Na ułożone kawałki ryby układajcie warstwowo wasze ulubione składniki. Na koniec całość zalejcie bulionem. Ważne jest to, aby pokrywał on wszystkie stałe produkty. Wówczas nie wyschną i będą znacznie lepiej wyglądać po podaniu na stół.
Czy rybę w galarecie można faszerować?
Chociaż pojęcie faszerowanych potraw z pewnością jest wam dobrze znane, to jednak rybę w takiej postaci robi się zupełnie inaczej. Nie ma to bowiem nic wspólnego z jej nadziewaniem. Jak zrobić faszerowaną rybę w galarecie? Wybrane filety rybne należy zmielić. Do powstałej masy dodajemy koperek, jajko, bułkę tartą i przyprawy. Zawijamy w rulon i umieszczamy w folii. Tak przygotowaną rybę należy gotować w bulionie ok. 30 minut. Wystudzony rulon pokroić w grube plastry. Technika zalewania w tym przypadku jest nieco inna. Najpierw wlejcie trochę wywaru na półmiski i poczekajcie, aż zastygnie. Następnie na warstwie galaretki układajcie plastry rybne oraz inne dodatki. Na koniec zalejcie całość resztą galarety, uważając, aby szczelnie wypełniła ona wszelkie zakamarki.
Inne sposoby na przygotowanie ryb w galarecie
Dania z gotowanych filetów, takie jak niezwykle popularny karp po żydowsku lub pulpety rybne w galarecie, to nie jest jedyna metoda na zimny przysmak z rybą w roli głównej. Jak zrobić rybę w galarecie nieco inaczej? Filety pozbawione ości można wcześniej usmażyć, a jako dodatku użyć cebulki. Dalszy sposób wykonania jest taki sam. Jeszcze innym rozwiązaniem jest upieczenie ryby w piekarniku, a do zalewy dodanie odrobiny octu. Obojętnie w jaki sposób przygotujecie rybę w galarecie, jedno jest pewne – bardzo szybko będzie znikać ze stołu!
Komentarze (0)