Najlepsza wołowina powinna być w przekroju poprzerastana nitkami tłuszczu. Taka struktura nazywana jest marmurkową. Podczas smażenia wytapiający się tłuszcz nadaje wołowinie tak bardzo pożądaną kruchość.
Zdarzyło mi się kiedyś jeść steki z ligawy i miło się rozczarowałem, pomimo początkowej nieufności. Trzeba pamiętać, że steki z ligawy czy udźca nie mogą być wysmażone, bo zamienią się w twardą podeszwę.
Chciałbym podzielić się kilkoma wskazówkami jak osiągnąć najlepsze rezultaty. W końcu grilluję już zawodowo i prywatnie ponad 20 lat… :)
• Mięso przed ułożeniem na grilla lub patelnię grillową formuję ręką, delikatnie nadając mu kształt.
• Ruszt czy patelnia powinny być naprawdę mocno rozgrzane.
• Mięso delikatnie natłuszczam oliwą, zawsze solę i oprószam pieprzem.
• Czasem owijam wołowinę słoniną lub plastrami boczku. To bardzo dodaje smaku i zmniejsza prawdopodobieństwo wysuszenia mięsa nawet po dobrym wysmażeniu.
• Grillowane steki obracam tylko dwukrotnie, najpierw o 90 stopni, a potem przewracam na drugą stronę. Na powierzchni pojawi się apetyczna kratka.
• Stek z polędwicy o grubości 3 cm grilluję po 4 minuty z każdej strony. Mięso zawsze można dopiec w piekarniku.
• Często nacieram dokładnie mięso pastą przygotowaną z 2 łyżek oliwy i kostki rosołowej Knorr. Jest wtedy soczyste i dobrze doprawione bez większego wysiłku.
W tym miejscu warto przypomnieć tradycyjną amerykańska metodę oceny stopnia wysmażenia steków. Ja także ją stosuję, bo przecież w domowych warunkach nie będziemy mierzyć temperatury mięsa.
Należy złączyć palec wskazujący z kciukiem tworząc „O”, drugą ręką sprawdzić jędrność mięśni pod kciukiem i porównać je z smażonym stekiem. Powinna przypominać jędrność steka krwistego. Zetknięcie palca środkowego i kciuka to stek o średnim wysmażeniu, natomiast serdeczny i kciuk to stek dobrze wysmażony. Proszę spróbujcie, to naprawdę prosta, praktyczna metoda.
Do steków przygotowuję przepyszne ziołowe dipy i masełka.
3 Masełka do steków
Składniki:
- 2 ząbki czosnku
- 2 łyżki Knorr Przyprawy Uniwersalnej Delikat
- 2 łyżki świeżej, posiekanej kolendry
- 500 g miękkiego masła
- 1 czerwona papryczka chili
- 5 g nasion kopru włoskiego
- 1 łyżka świeżego tymianku
- 1 łyżka zielonej pietruszki
- 1 cytryna
- 1 łyżeczka rozmarynu
- 1 pomarańcza
Sposób przygotowania:
Miękkie masło zmiksuj z Przyprawa Uniwersalna Knorr Delikat i podziel masę na trzy części. Pierwsza cześć wymieszaj z nasionami i posiekanym koprem włoskim, startą skórką z cytryny i przełóż na listek papieru do pieczenia. Zwiń papier w formie kiełbaski i włóż do lodówki do schłodzenia. To jest masło z fenkułem czyli koprem włoskim i cytryną. Z drugiej części przygotuj pomarańczowo-kolendrowe masło łącząc drugą część masła ze startą skórką z pomarańczy, posiekaną papryczką chili i kolendrą. Zrób taką kiełbaskę jak w poprzednim przypadku i schłodź. Trzecią cześć masła połącz z posiekanym czosnkiem i ziołami tymianku, rozmarynu i pietruszki. Jest to masełko czosnkowo-ziołowe.
Lubię także steki po prostu zanurzone w grubo zmielonym pieprzu i smażone chwilę na patelni. Czasami robię sos z zielonego pieprzu. Ale chyba najbardziej smakują mi z kawałkiem masełka lub po prostu łyżką ostrej musztardy Dijon. Mniam po stokroć. :)
Komentarze (0)