Łazanki – co to jest? Jak wyglądają? Czy to polskie danie?
W wielu przepisach na zupy i dania jednogarnkowe znajdują się łazanki. Co to jest, z czego robi się łazanki i do czego można je wykorzystać? Co to łazanki i do czego się je podaje? Sprawdźcie i przygotujcie je na wasz wigilijny stół!
Co to są łazanki?
Czy wiecie, czym są łazanki? Co to jest i jak powstaje? Mianem łazanek nazywamy makaron pszenny wykorzystywany najczęściej do potraw z mięsem i grzybami. Jak wyglądają łazanki? To małe kwadraciki, które doskonale łączą się z sosem, ale mogą być też dodatkiem do mięsnych i postnych zup. Łazanki powstają z płatów ciasta makaronowego pokrojonych na paski, a następnie rozdrobnionych na kształt kwadracików o bokach długości ok. 2 cm.
Do czego wykorzystuje się łazanki? W kuchni polskiej ten makaron najczęściej jest bazą jednogarnkowej potraw z kapustą i grzybami lub z mięsem i kiełbasą nazywanej w ten sam sposób – łazankami. Łazanki z mięsem przygotowuje się z dodatkiem karkówki, szynki lub łopatki albo z mieszanym mięsem wieprzowym, a czasami też z wędlinami. Makaronowe kwadraciki można wykorzystać w przepisie na świąteczne łazanki z kapustą i grzybami lub do wigilijnej zupy grzybowej.
Łazanki – co to jest za potrawa?
Czy łazanki to polskie danie? Nazwa „łazanki” wywodzi się z języka włoskiego od słowa lasagne oznaczającego lazanię, czyli potrawę w postaci dużych prostokątnych płatów ciasta makaronowego przełożonych mięsem i sosem. Makaron łazanki pojawił się w Polsce w XVI w. dzięki Bonie Sworzej, włoskiej żonie króla Zygmunta I Starego, która sprowadziła do Polski wiele warzyw, m.in. pomidory, kapustę, sałatę i marchew.
Komentarze (0)