Dla zdrowia!
Kapusta biała jest cennym źródłem witaminy K, która przyczynia się do prawidłowego krzepnięcia krwi oraz pomaga w utrzymaniu zdrowych kości. Jest w niej również dużo witaminy C, która wspomaga prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego. Warzywo zawiera także błonnik pokarmowy. W kapuście białej znajdują się też witamina B6 i kwas foliowy. Czy wiesz w jakiej postaci kapusta zachowuje najwięcej cennych składników? Podobnie jak w przypadku większości warzyw najzdrowsza jest jedzona na surowo. Podczas gotowania niektóre substancje czynne ulegają rozpadowi. Chrup więc białą kapustę na zdrowie!
powrót do góryZainspiruj się!
Bez białej kapusty wiele przepisów nie miałoby racji bytu! Dania z jej dodatkiem mają to do siebie, że można się nimi porządnie najeść. Kapuśniak z młodej kapusty to hit wiosennych i letnich obiadów. Prawdziwy klasyk, którego w sezonie nie można sobie odmówić. Przepis na kapustę z pomidorami to z kolei smaczny sposób na szybki obiad, w którym młoda kapusta sprawdzi się idealnie. Kapusta zasmażana z koperkiem to dobrze znany dodatek do dań mięsnych. Warto też spróbować przepisu na kapustę zasmażaną z boczkiem. Lekka z koperkiem, syta z boczkiem – trafia w najróżniejsze gusta kulinarne. Można się spierać na temat tego, który wariant jest smaczniejszy, jednak wszyscy są zgodni co do jednej sprawy: bigos domowy króluje na polskich stołach. Jego fenomen polega na tym, że przygotowywany przez różne osoby zawsze będzie smakował inaczej. Rezygnacja z jedzenia mięsa nie musi oznaczać rezygnacji z bigosu. Z doświadczenia wiemy, że bigos wegetariański będzie równie pyszny. Uwielbiasz tradycyjne gołąbki? To potrawa, którą można modyfikować według upodobań, więc jeśli masz ochotę na małą ucieczkę od tradycji, wykorzystaj przepis na gołąbki z kaszą gryczaną i grzybami w sosie pieczarkowym. Nie zawiedziesz się! Pierogi z kapustą i grzybami warto ulepić nie tylko na wigilijną kolację. Są zbyt dobre, żeby serwować je tylko raz w roku. Sałatka colesław to jeden z najpopularniejszych na świecie dodatków do obiadów. Często jest też serwowana w barach typu fast food jako uzupełnienie różnorodnych dań. Również w domu można ją jeść na wiele sposobów. Kanapka na drugie śniadanie z kurczakiem i surówką colesław to świetne urozmaicenie porannego menu. W porze kolacji grillowany hot dog z surówką colesław będzie bardziej odpowiedni.
powrót do góryCzy wiesz, że?
- Obecnie uprawiana kapusta pochodzi od dzikiej kapusty, która była znana już w starożytności we wschodnim regionie Morza Śródziemnego i w Azji Mniejszej. Przez stulecia wyhodowano wiele jej odmian. Kapusta biała pojawiła się po 814 roku. W XIII wieku była już pospolitym warzywem, często wykorzystywanym w europejskiej kuchni.
- Kapusta biała jest powszechnie uprawiana w Polsce. Jednak największym światowym producentem są Chiny. W dalszej kolejności plasują się Indie, kraje Unii Europejskiej, Rosja i Korea Południowa.
- Polacy uwielbiają kapustę, ale to Rosjanie spożywają jej najwięcej – rocznie niemal 20 kilogramów na osobę.
- Kapusta bywa atakowana przez szkodniki, które nękają większość warzyw kapustnych. Szkodnikami są najczęściej mszyce, śmietka kapuściana i bielinek kapustnik. Pojawiają się notorycznie, dlatego trudno wyhodować kapustę bez oprysków. Sadzenie kapusty w pobliżu innych warzyw kapustnych, takich jak brukselka, kalafior czy jarmuż, może powodować rozprzestrzenianie się chorób. Podobnie, gdy jest uprawiana w tym samym miejscu, co w poprzednich latach.
Z czym to się je?
Kapusta biała to jedno z najważniejszych warzyw w polskiej kuchni. Jej uniwersalność pozwala na przyrządzenie wielu różnorodnych dań. Można ją kisić, gotować, dusić, smażyć lub jeść na surowo. Z pewnością każdy odnajdzie swój ulubiony przepis na kapustę. Doceniają ją przede wszystkim miłośnicy tradycyjnych potraw. Wśród klasycznych specjałów wyróżnia się bigos – ponadczasowy przebój. W wielu kuchniach receptury tego jedynego w swoim rodzaju dania są przekazywane z pokolenia na pokolenie. Każdy ma na niego swój przepis i w każdym domu smakuje inaczej. Zimą najczęściej przygotowuje się go z kiszonej kapusty lub z mieszanki kiszonej i świeżej. Rodzaj dodatków zależy od inwencji szefa kuchni. Do bigosu pasują suszone śliwki, grzyby, ziarna jałowca. Bigos ma tę zaletę, że można go długo przechowywać, więc gotowanie obiadu przez kilka dni masz z głowy. Dobrze smakuje zarówno z chlebem, jak i ziemniakami. Latem zrób bigos z młodej kapusty. Z dodatkiem kiełbasy, cebuli i przecieru pomidorowego będzie pyszny. Kiedy wiosną pojawi się pierwsza młoda kapusta, warto podać ją zasmażaną z dodatkiem cebuli, koperku i śmietany. Ewentualnie można wzbogacić ją o podsmażoną kiełbasę. To prawdziwy, rozpływający się w ustach hit wiosny, znany i uwielbiany od dawien dawna. Niemniej popularne od bigosu są gołąbki. Mięso mielone z ryżem zawinięte w liście kapusty białej, polane sosem pomidorowym – oto danie, które każdy pamięta z dzieciństwa. Odrobina sentymentu, odpowiednio dobrana kapusta i dobrze przyprawiony farsz sprawiają, że gołąbkom trudno się oprzeć.
O kapuście powinni pamiętać wszyscy kucharze, którzy nie wyobrażają sobie obiadu bez zupy. Kapuśniak to jeden z jej najsmaczniejszych wariantów. Latem gotuje się go najczęściej ze świeżej kapusty, a zimą z kiszonej. Za każdym razem wychodzi pyszny! Pierogi z kapustą i grzybami to nie tylko wigilijna potrawa. Jeśli masz trochę czasu, ulep je koniecznie także bez okazji. Dla tego smaku warto się trochę natrudzić. Z kolei proste łazanki z kapustą i mięsem mielonym pasują w sam raz na codzienny obiad. Natłok codziennych obowiązków sprawia, że nie zawsze jest czas na gotowanie pełnego posiłku. Przyznaj się, jak często wybierasz krokiety z kapustą, decydując się gotowy obiad do podgrzania? To powszechnie lubiana potrawa! Razem z barszczem czerwonym tworzą duet idealny. Kapusta biała to jeden z najpopularniejszych składników surówek. Z ulubionymi warzywami oraz przyprawami stworzy smaczny i zdrowy dodatek do obiadu lub dań z grilla. Największą popularnością cieszy się surówka coleslaw. Kapustę, marchewkę i cebulę miesza się z sosem na bazie mleka i majonezu. Niepozorne składniki zamieniają się w zaskakująco pyszną całość.
powrót do góry
Komentarze (0)