Marynowanie papryki - o czym pamiętać? Jak zamarynować?
Marynowanie papryki nie jest skomplikowane. Czerwona, zielona i żółta papryka marynowana to bardzo popularny rodzaj domowych przetworów, który z powodzeniem można wykorzystywać jako dodatek do wielu dań. Jak marynować paprykę, żeby na długo zachowała swój smak? Sprawdźcie.
Charakterystyczny smak, intensywna barwa i aromat powodują, że marynowane papryki cieszą się w kuchni dużą popularnością. Istnieje całe mnóstwo przepisów na dania z wykorzystaniem tej rośliny. Począwszy od sałatki z papryką, przez popularne leczo, różne zapiekanki, zupy, na papryce marynowanej kończąc. W tym artykule przyjrzymy się tajnikom przygotowywania idealnej papryki konserwowej, która będzie cieszyła nas swoim smakiem jeszcze długo po przygotowaniu, a dzięki procesowi marynowania zachowa swoje właściwości smakowe i odżywcze przez okrągły rok.
Marynowane papryki – świetny dodatek do wielu dań
Papryka konserwowa będzie świetnym dodatkiem do wielu dań obiadowych, serów, wędlin i kanapek. Zwłaszcza zimą kiedy dostęp do świeżych, ekologicznych warzyw prosto z ogródka jest niemożliwy, możemy z powodzeniem raczyć się przygotowaną latem papryką ze słoików. Przygotowana w zalewie jest bardzo smaczna i aromatyczna. Dzięki temu, że idealnie zachowuje swój kolor może posłużyć nam również do dekoracji wielu potraw, na przykład sałatek.
Kiedy marynować paprykę?
Domowe przetwory w postaci marynowanej papryki najlepiej przygotować latem kiedy roślina owocuje. W tym okresie warzywo dostępne będzie w niższych cenach i zdecydowanie łatwiej kupimy niezbędną ilość. Jeśli mamy taką możliwość, warto samodzielnie posadzić i wyhodować rośliny. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, żeby przygotowywać przetwory z papryki zimą. Wszystkie niezbędne składniki znajdziemy w większości marketów. Pamiętajcie, że warzywa do marynowania muszą być świeże i nie mogą pochodzić z mrożonek.
Jak zamarynować paprykę do słoików?
Jak zamarynować paprykę? Wbrew pozorom czynność ta wcale nie jest skomplikowana i poradzą sobie z nią nawet niezaprawieni w kuchennych pracach amatorzy gotowania. Marynowanie papryki czerwonej należy zacząć od znalezienia odpowiedniego przepisu oraz wszystkich niezbędnych produktów. Warto zauważyć, że nie istnieje jeden uniwersalny przepis na paprykę konserwową. W zależności od indywidualnych upodobań można przygotować paprykę marynowaną z miodem, czy na przykład paprykę z gorczycą. Oba warianty smakują równie dobrze – przyrządzimy je w kilku prostych krokach.
Prosty przepis na marynowaną paprykę
Marynowanie papryki czerwonej zaczynamy od przygotowania słoików i wieczek. Słoiki przed użyciem należy dokładnie umyć i wyparzyć. Nakrętki powinny być nowe, zyskamy wtedy pewność, że dobrze zabezpieczą nasze przetwory, dzięki czemu się nie zepsują. Następnie ustawiamy słoiki na blacie i do każdego z nich wkładamy gałązkę tymianku, 2-3 ząbki czosnku, liście laurowe oraz kilka ziarenek ziela angielskiego. Po wykonaniu tych czynności możecie przystąpić do obróbki najważniejszego składnika – papryki.
Paprykę przed włożeniem do słoików należy umyć, a następnie pozbyć się gniazd nasiennych. Warzywo kroimy na 8 równych kawałków, które następnie dość ciasno układamy w słoikach. Należy pamiętać, że papryka, której używamy powinna być dobrej jakości. Niedozwolone są rośliny lekko nadpsute czy nadgnite.
Ułożone w słoikach warzywa zalewamy jeszcze gorącą marynatą. Do jej przygotowania będziecie potrzebować 5 szklanek wody, 1 szklankę octu (10%), ¾ szklanki białego cukru i ¼ szklanki soli. Wszystkie składniki wystarczy połączyć i zagotować, a następnie gorącym płynem zalać wcześniej przygotowaną w słoikach paprykę do całkowitego pokrycia. W kolejnym kroku weki należy zamknąć pokrywkami i wstawić do wysokiego garnka z gorącą wodą. Paprykę w słoikach gotujemy na małym ogniu ok. 10-15 minut. Tak przygotowane przetwory przechowujemy w chłodnym miejscu np. piwnicy.
Komentarze (0)