Soczewiaki (kakory) – jak zrobić i co to jest za danie?
Chrupiące pierożki nadziewane soczewicą, usmażoną na złoto cebulką i przyprawami – soczewiaki (kakory litewskie) wpisały się w tradycyjną kuchnię Podlasia. Polane kwaśną śmietaną lub gęstym dipem czosnkowym smakują niesamowicie zaraz po wyjęciu z piekarnika i po kolejnym podgrzaniu, gdy nabiorą jeszcze więcej chrupkości. Jak zrobić soczewiaki i zaskoczyć domowników nowym daniem? Podpowiadamy!
Soczewiaki podlaskie (sejneńskie) – przysmak z tradycją
Rumiane, chrupiące pierogi nadziewane m.in. gotowaną soczewicą są bardzo popularne w kuchni pogranicza polsko-litewskiego. Trudne warunki życia, bieda oraz ciężka praca żyjących tu niegdyś chłopów sprawiły, że spożywane przez nich potrawy były proste, tanie i przygotowywane z dostępnych pod ręką składników. W posiłkach najczęściej można było zobaczyć ziemniaki, soczewicę i kapustę okraszone dużą ilością tłuszczu.
Wyjątkowy smak i delikatne ciasto sprawiły, że pomimo upływa lat, soczewiaki sejneńskie wciąż cieszą się dużą popularnością w północno-wschodnich regionach Polski. Ich walory zostały docenione w 2006 roku poprzez wpisanie pierogów na listę produktów tradycyjnych w kategorii „Gotowe dania i potrawy w województwie podlaskim”. Tajemnicą ich wyjątkowego smaku jest nie tylko farsz, ale również ciasto, bazujące na gotowanych i przeciśniętych przez praskę ziemniakach.
Kakory – co to jest?
Kakory są odmianą soczewiaków, które przygotowuje się z użyciem tego samego ciasta składającego się z mieszanki ziemniaków i mąki, jednak do ich nadziewania używa się innych składników. Najpopularniejszymi pierogami tego typu są kakory mięsne, z kapustą, kaszą oraz faszerowane ziemniakami, twarogiem i smażoną cebulką (podobnie jak tradycyjne pierogi ruskie).
Kakory z różnorodnym nadzieniem to nie tylko doskonały pomysł na rodzinny obiad, ale również idealne gorące przekąski na imprezę z przyjaciółmi, wspólne oglądanie filmów, sylwester czy urodziny, ponieważ pierogi można upiec kilka godzin wcześniej i tylko szybko podgrzać tuż przed podaniem. Niezwykle chrupiące i pełne aromatycznego farszu kakory najlepiej smakują z dodatkiem dipu czosnkowego, pomidorowego, serowego lub pikantnego chili i trzeba przyznać, że potrafią zaspokoić każde, nawet najbardziej wybredne podniebienie.
Jak zrobić soczewiaki?
Przygotowanie soczewiaków lub kakorów jest bardzo proste, mało czasochłonne i nie wymaga użycia wymyślnych składników, ponieważ jeszcze kilka wieków temu to tradycyjne danie było przygotowywane głównie przez biednych, ciężko pracujących ludzi, którzy nie mieli czasu na tworzenie wymyślnych potraw. Podstawą soczewiaków jest ciasto, które składa się z mąki pszennej (może być zmieszana pół na pół ze skrobią ziemniaczaną), ugotowanych, wystudzonych i przeciśniętych przez praskę ziemniaków, jajka i soli.
Z kolei farsz na soczewiaki podlaskie składa się z ugotowanej i zmielonej soczewicy z dodatkiem podsmażonej na złoto cebuli oraz przypraw (sól, pieprz, majeranek, cząber). Aby kakory miały ładny, półokrągły kształt, wystarczy odcinać od całości niewielką ilość ciasta, rozwałkować lub rozgniatać w dłoni na niewielkie placuszki, nałożyć farsz i uformować pierożki, zlepiając delikatnie ich brzegi. Soczewiaki najlepiej piec na blasze wyłożonej papierem do pieczenia w 180°C przez około 40 minut, aż nabiorą złocisto-brązowej barwy.
Pierogi i bułeczki z piekarnika
Farsz z soczewicy można również wykorzystać do przygotowania innych, równie smacznych przekąsek, jak np. delikatne bułki drożdżowe czy gotowane pierogi z soczewicą. Z kolei kakory można nadziewać niemal każdym rodzajem farszu, stosując ulubiony rodzaj mięsa, warzyw, kasz bądź ich mieszanek. Na spotkanie ze znajomymi warto przygotować chrupiące pierogi z piekarnika nadziewane ziemniakami, drobno siekaną kapustą, boczkiem lub mieloną wołowiną i podawać z kilkoma różnorodnymi sosami do wyboru, które doskonale podkreślą smak tradycyjnego w regionalnej kuchni podlaskiej dania.
Komentarze (0)