Sosy pomidorowe – nie tylko do spaghetti
Pizza, lasagne, cannelloni – wszystkie te włoskie dania bardzo często podawane są z sosem pomidorowym. Przygotowuje się go z mocno dojrzałych warzyw, a poszczególnych gatunków pomidorów używa się w zależności od regionu – na Półwyspie Apenińskim uprawia się ich aż 300 – ale dużą popularnością cieszą się san marzano, które wykorzystuje się np. do zrobienia neapolitańskiej pizzy. Przyrządzając sos do domowej pizzy, sięgnij po pomidory z puszki, przetwarzane wkrótce po zbiorach. Włosi używają niewiele dodatków, wybierz więc dobrej jakości wędlinę, ser i rukolę, a danie podawaj z oliwą. Pomidory to także niezbędny składnik mięsnego ragout, którego podstawą jest mięso mielone wołowe lub wołowo-wieprzowe. Warzywa znakomicie podkreślają jego smak i nadają mu właściwej konsystencji. Oprócz nich dodaje się także seler naciowy i cebulę, czasem również marchewkę. Gotowa potrawa jest bardzo gęsta i wyrazista. Klasyczne ragout bolognese podaje się z makaronem tagliatelle.
Włoskie sery – od zapiekanek po kremy
Chociaż kojarzą się głównie z francuskimi daniami, sery to niezwykle ważny element kulinarnej odsłony Włoch. Każdy, kto chciałby ją poznać, powinien rozróżniać przynajmniej podstawowe gatunki, m.in. wyrazistą w smaku gorgonzolę z niebieską pleśnią, używaną do sałatek i dań na ciepło. Warto poznać też łagodną mozzarellę, idealną do zapiekania, wytwarzaną z mleka bawolic; delikatną ricottę, doskonałą do wypieków oraz farszów; mascarpone – kremowy ser do sosów i deserów (w tym słynnego tiramisu) oraz twarde parmezan i grana padano, używane do posypywania makaronów, pizzy i sałatek. Serów często używa się też do dań bezmięsnych i łączy się je z warzywami, jak np. w cannelloni ze szpinakiem i ricottą. Jeśli wolisz bardziej wyraziste smaki, wybierz ser pleśniowy i skomponuj go z łagodnymi dodatkami. Otrzymasz w ten sposób smaczne nadzienie do zapiekanych naleśników z gorgonzolą i cukinią. Tym, co odróżnia je od polskiej wersji, jest ich grubość – włoskie naleśniki, podobnie jak francuskie, są bardzo cienkie, najwygodniej przygotowywać je zatem na specjalnej patelni. Jak wiele innych włoskich dań, podawane są w pomidorowym sosie.
Świeże zioła – zapach włoskich dań
Kuchnia włoska to królowa prostych składników. Pomidory, oliwa, makaron, drożdżowe ciasto na pizzę czy focaccię, czosnek, ser – wszystko to tworzy podstawę znanych dań. Ich siła tkwi jednak nie tylko w prostocie, ale i wysokiej jakości produktów, oraz dużej ilości aromatycznych świeżych ziół. Najpopularniejsze to bazylia i oregano, ale jeśli planujesz zgłębiać tajniki włoskich dań, zaopatrz się także w rozmaryn, szałwię, tymianek i estragon. Rozmaryn dodaje się do dań mięsnych, takich jak włoski gulasz peposo. Zioło to ma intensywny zapach, jest bogate w olejki eteryczne, dlatego wspaniale podkreśla smak czerwonych mięs. Z kolei bazylia, pietruszka czy kolendra świetnie komponują się z warzywami. Nadziewane bakłażany to doskonały przykład na wykorzystanie świeżych ziół. Na gotowej potrawie układaj całe listki, które uwolnią swój smak podczas jedzenia, a dodatkowo będą stanowiły apetyczną dekorację. Oregano jest popularnym dodatkiem do pizzy, używanym nie tylko do sosów, ale także do doprawienia przygotowanej już potrawy. Ma lekko gorzki i korzenny posmak, dlatego należy używać go z umiarem.
Włoskie dania to niezwykłe bogactwo smaków, kolorów oraz sezonowych warzyw. To również owoce morza i pyszne wędliny, a przede wszystkim radosna celebracja jedzenia przy wspólnym stole. Wystarczy kilka prostych składników, naturalnych i dobrej jakości, by odkrywać kolejne przepisy z tej znakomitej kuchni.