1. Jaka jest różnica między szarlotką a jabłecznikiem?
Różnica między szarlotką a jabłecznikiem jest dość subtelna, wpływa jednak znacząco na smak ciasta. Szarlotka powstaje na kruchym lub półkruchym spodzie, które może wydawać się trudne do samodzielnego przygotowania. W prosty sposób przyrządzisz je jednak, stosując się do wskazówek z przepisu na lubianą szarlotkę. Jabłecznik jest ciastem bardziej uniwersalnym: można go przygotować na różnych rodzajach spodu: francuskim, drożdżowym lub biszkoptowy. Sprawdź przepis na pyszny jabłecznik z budyniową nutą.
2. Jak zrobić idealne kruche ciasto?
Zastanawiasz się, jak zrobić perfekcyjne kruche ciasto na szarlotkę? Nic prostszego! Wystarczy, że zastosujesz się do trzech wskazówek. Pamiętaj, aby dokładnie przesiać mąkę przez sito - grudki mogą spowodować trudności w ugniataniu. Staraj się ograniczyć czas przygotowywania ciasta - ciepło dłoni może mieć na nie zły wpływ. Nie zapomnij również o tym, aby przed pieczeniem spodu, schłodzić go w lodówce co najmniej przez pół godziny. Wypróbuj te porady, przyrządzając nie tylko szarlotkę, ale także krucha tarta z jabłkami.
3. Jakie jabłka wybrać do szarlotki?
Do wypieków najlepiej sprawdzą się jabłka zebrane jesienią. Wtedy właśnie dojrzewają i są najsmaczniejsze. Nie bez znaczenia jest też wybór ich smaku. Najlepiej sprawdzą się słodko-kwaśne i kwaśne odmiany. Warte polecenia są takie rodzaje, jak: szara reneta, papierówka czy antonówka. Wybierz je, kiedy będziesz przygotowywać szarlotkę Tarte Tatin z lodami, smaczny deser, który pochodzi z Francji.
4. Jak zrobić strudel jabłkowy?
Strudle to wielowarstwowe ciasta ze słodkim nadzieniem wewnątrz. Najczęściej spotykane są te przygotowywane z jabłek lub wiśni. Bywają serwowane nie tylko na zimno, ale też na ciepło, stanowiąc tym samym rozgrzewającą przekąskę. Ich przyrządzenie wcale nie musi być trudne. Możesz do niego wykorzystać mrożone ciasto filo. Jego wyjątkowo cienkie płaty składają się z zaledwie trzech składników: mąki, oleju i wody (występują też wersje z użyciem jajek). Musisz pamiętać tylko o tym, aby przed ich użyciem, posmarować je roztopioną margaryną - dzięki temu będą bardziej miękkie i łatwiej owiniesz nimi przygotowane nadzienie.
5. Jak przygotować mus jabłkowy do ciasta?
Jabłka w ciastach mogą występować nie tylko w postaci krojonych plasterków, ale również jako aksamitny mus. Aby go przygotować, wystarczy pokroić jabłka na małe kawałki i udusić w garnku do całkowitego zmiękczenia się miąższu. Jeśli okaże się zbyt rzadki, należy odparować niepotrzebną ilość wody. Mus przygotowany w ten sposób można dodatkowo dosłodzić cukrem lub popularnym naturalnym słodzikiem - stewią. Warto urozmaicić jego smak dodatkami, np. startym imbirem i świeżo wyciśniętym sokiem z cytryny. Gotowy możesz przechowywać w słoikach i użyć do kolejnych wypieków.
6. Jakie inne wypieki z jabłkami warto upiec?
Szarlotka, jabłecznik i strudel nie są jedynymi wypiekami, które upieczesz z jabłkami. Owoce te sprawdzają się również, na przykład, jako składnik babeczek. Te będą się dobrze prezentować, jeśli plasterki jabłek ułożysz w kształt różyczek. Równie ładnie będą wyglądać jabłkowe motylki z kruszonką. To tak naprawdę też babeczki, ale przekrajanie ich na pół i odpowiednie przystrojenie stwarza ciekawy efekt wizualny. Trzecim, wartym zaproponowania deserem są jabłka smażone w cieście.
Pamiętaj o tym, aby z jabłkami eksperymentować. To na tyle uniwersalne owoce, że można z powodzeniem przełamywać ich smak różnymi dodatkami - niekoniecznie nadużywanym często cynamonem. Równie dobrze można do musu lub plasterków jabłek dodać odrobinę pikantnych przypraw, np. chili. Zainspiruj się prezentowanymi w tym artykule poradami. Dzięki nim upieczesz ciasta, które zadowolą i podniebienie, i wzrok.