Jak obrać ozory wieprzowe? Jak je oczyścić i przygotować?
Delikatne, kruche i niesamowicie smaczne – tak na temat ozorków wypowiadają się koneserzy wędlin oraz wielbiciele podrobów. Rzeczywiście, walory tego rodzaju mięsa doceniano w polskiej sztuce kulinarnej wiele wieków temu, a niektóre przepisy na zawsze wpisały się do tradycyjnej kuchni polskiej. Jak obrać ozory wieprzowe, by zachowały swój wyjątkowy smak?
Ozory wieprzowe obierane – prawdziwy rarytas
Ozorek to nic innego, jak język zwierzęcy, uznawany przez wielu wielbicieli podrobów za prawdziwy smakołyk. W większości przepisów (zwłaszcza w kuchni staropolskiej) stosuje się najczęściej ozorki wieprzowe, wołowe oraz cielęce, które po odpowiedniej obróbce wyróżniają się wyjątkową delikatnością i prawdziwie wyszukanym smakiem. Mocną stroną podrobów, a zwłaszcza wieprzowego ozorka jest zawartość licznych witamin, w tym C, E, A i K oraz niemal wszystkich rodzajów z grupy B. Ponadto ta część mięsa jest źródłem m.in. wapnia, żelaza, potasu, magnezu, selenu oraz łatwo przyswajalnego białka. Aby jednak ten rodzaj podrobów stał się rodzinnym przysmakiem, należy je wcześniej odpowiednio obrać i przygotować. Jak wyczyścić ozory wieprzowe, by nie straciły swoich walorów smakowych?
Jak obrać ozory wieprzowe?
Udało się wam kupić w sklepie świeże podroby i chcecie z nich przygotować smaczne danie, ale nie wiecie, jak łatwo obrać ozory wieprzowe? Ten niewielki kawałek mięsa wymaga dość długiego gotowania. Zanim trafi do garnka z wodą, trzeba go bardzo dokładnie umyć (można również wyszorować szczoteczką), oczyścić z ewentualnych pozostałości błon lub żył a następnie usunąć ślinianki – odstające punkty u nasady języka. Potem należy postępować zgodnie z wybranym przepisem. Najczęściej tak przygotowane ozorki gotuje się od 30 minut do 2 godzin w osolonej wodzie i najlepiej z dodatkiem włoszczyzny, by nabrały głębszego smaku. Teraz, gdy już wiadomo, jak szybko oczyścić ozory wieprzowe, dalsze przygotowanie tego specjału nie zajmie dużo czasu.
Jak przygotować ozorki wieprzowe ugotowane?
Kolejnym etapem przygotowania wybranej potrawy jest pozbycie się zewnętrznej warstwy języka. Zdejmowanie skóry z ozorków wieprzowych jest dość żmudnym zajęciem, ponieważ należy bardzo dokładnie usunąć każdy twardy skrawek, równocześnie dbając o to, by nie ścinać za dużo smacznego mięsa znajdującego się pod spodem. Jak obrać ozory wieprzowe? Do tego celu najlepiej się nada poręczny ostry nóż zakończony dość wąskim szpicem, umożliwiającym precyzyjne oddzielenie skóry od głębszych warstw. Najlepiej jest wsuwać ostrze pomiędzy twardą a miękką część i delikatnie ścinać po kawałku, dopóki całe mięso nie zostanie w całości oczyszczone.
Dania z ozorkami na ciepło
Prawdziwi koneserzy podrobów cenią sobie ozorki w chrzanie – jedną z najbardziej klasycznych wersji podania tej części mięsa, nawiązującej do staropolskiej kuchni tradycyjnej. Delikatnie, mięciutkie plastry mięsa zatopione w aksamitnie gładkim sosie chrzanowym smakują doskonale z dodatkiem ziemniaczanego piure i zasmażanych buraczków. Jeśli wiecie, jak przygotować ozory wieprzowe, to koniecznie zaskoczcie bliskich lub gości delikatnym mięsem z dodatkiem sosu pieczarkowego lub opartego na mocno aromatycznych leśnych grzybach. Warto również postawić na bardziej intensywne smaki i przygotować ozorki w sosie pomidorowo-kaparowym z dodatkiem liści laurowych, goździków czy ziela angielskiego. W tym przypadku łagodna świeża włoszczyzna doskonale łączy się ze słodkimi pomidorami przełamanymi pikantną nutą kaparów, a powstały sos najlepiej smakuje z dodatkiem ryżu lub ulubionego rodzaju kaszy.
Ozory na zimno? Jak najbardziej!
Każdy, kto wie, jak obrać ozorki wieprzowe, doskonale sobie również poradzi z przygotowaniem tego delikatnego mięsa na zimno. Ugotowane do miękkości, dobrze obrane i doprawione nieraz stanowi doskonałą przekąskę lub składnik wędlin. Ozory w auszpiku to nic innego, jak ugotowane i pokrojone w cienkie plastry języki wieprzowe, zalane aromatyczną galaretą opartą na żelatynie. Dopełnieniem całości smaku są wszelkie dodatki typu groszek konserwowy, pokrojona w plasterki marchewka oraz połówka ugotowanego na twardo jajka. Pycha!
Komentarze (0)